Jak vypadal praotec všech..?

07.03.2017

Do doby, kdy se oblek dostával jako pomyslné mimino mezi vyspělé a ve společnosti přijatelné oděvy, se nebudu vracet v detailech. Za zmínku však stojí, že to neměl tak jednoduché. Seznamte se. Sako Norfolk.

První obleky se objevily při neformálních aktivitách v 19. století a ještě jeho koncem byl přijatelný pouze do společnosti honců a lovců. Jako kombinace saka a kalhot z různých materiálů. Lovecké sako bylo určeno střelcům a dominovaly mu opravdu obrovské kapsy, do kterých se musel vlézt sandwich a k tomu pár hrstí patron. Záda zdobily podélné záhyby umožňující volnost při držení zbraně. Narodil se praotec všech sak - Norfolk sako.

Dnes jsou jeho pravnuci - sportovní saka - vzdálení sportu podobně, jako bylo v počátku jeho zrodu sako vzdáleno od společenského oděvu. Sako, kterému dnes říkáme sportovní, je charakteristické spíše svojí optikou materiálu, odlehčeným střihem a úrovní místa, kam patří. Separátní sako kombinujte s dobrými kalhotami z bavlněného kepru nebo v zimě z vlněného flanelu. Nejlépe v odlišné barvě, než je sako.