Gentleman a jeho zdraví. Část 5.

13.10.2020

Tato společnost potřebuje odpovědné muže. Dost bylo výmluv a svalování vin na jiné lidi, okolnosti či situace. Pokud jste muž, jste plně odpovědný za své zdraví. Vaše rodina, vaše partnerka/partner a vaše děti si vás přeji zdravé.  Jste jim svým zdravím zavázán. Jakákoli nemoc, tedy absence moci, se projevuje do bezmoci. A bezmoc ohrožuje vztahy. Jako muž jste odpovědný za způsob, jakým zajistíte svému nejbližšímu okolí zdroje, ochranu a bezpečí. Svou nemocí, ať má původ v čemkoli (nejčastěji ve vás), psychicky vyčerpáváte lidi kolem vás a také sebe samotného. 

Zdroj obrázku: archiv autora

Všelijakými nemocemi (a toho vyplývajícími emocemi) se to kolem nás jen hemží. Strach z nemoci nemoc přivolává. Zhmotňuje ji. Je vaší povinností žít, jíst, pít a dělat vše ostatní s vědomím, že vám to neuškodí. Jezte střídmě a racionálně, jezte zdravě - nejezte "blbosti". Před tím, než si cokoli jako pokrm zvolíte, přemýšlejte, kolik toho máte sníst. Obvykle je to méně, než kolik toho zvládnete sníst. Nepřejídejte se. Ptejte se, co potraviny obsahují, čtěte pozorně a učte se rozeznávat energetické zdroje potravin od balastu. Jezte bohatě, dost a kvalitně. Odmítněte párky za 13,90, uvažujte. Pijte dostatečné množství vody, alkoholu jen trošku a zřídka. Neopíjejte se. Nekuřte. Žijete v jednadvacátém století.

Vaše zdraví jistě závisí na jídle a pití. Avšak nejen. 

Souvisí se vším, co konzumujte a dostáváte do sebe i jinými cestami, než jsou ústa. Vyhýbejte se stresu a strachu. Nedávejte šanci negativním zprávám, pomluvám a dalším ošklivostem, aby vás ovlivnily. Hrnou-li se na vás špatné zprávy zleva, zprava, nebo odkudkoli, vědomě je odmítejte. Vypněte to, přelaďte, odstraňte sledovaný profil "z přátel". Poslouchejte krásnou hudbu, vyhledávejte libozvučnost a harmonii. Vaše uši nejsou odpadkový koš. 

Jste tím, čím se obklopujete.

Navštěvujte místa, která kypí estetikou. Zvedněte oči nad výlohy a hledejte krásu na fasádách. I na těch oprýskaných. Najděte si čas projít si (třeba i virtuálně) některou z galerií, navštivte výstavu, vernisáž nebo si pusťte film plný krásných scenérií a hezky oblečených lidí. Je jich více než dost a možná stejně tolik, kolik je těch ošklivých. Neupínejte své oči k televizním zprávám, které vám vymývají mozek.

Pravidelně a dostatečně se hýbejte. 

Cvičte své tělo, třeba třikrát týdně. Choďte na delší vzdálenosti, za 45 minut ujdete svižnou chůzí až šest kilometrů. Tancujte. Jen tak. Se synem či dcerou v náručí, s ženou v kuchyni. Při známém popěvku, který se po pár opakováních stane směšným a vy ve smích propuknete. Smějte se, protože to potřebujete vy, vaše rodina i vaše okolí. Okrašlujte vašim úsměvem svět okolo vás. Budete se divit, kolik lidí se na vás usměje, když to uděláte jako první. Přátelsky na ně zamávejte.

Buďte poslem dobrých zpráv.

Gentleman je odpovědný za své tělo, aby mohl hodnoty gentlemanství šířit dále a aktivně je vykonávat. Moderní muž je činorodý, gentleman není žádný lenoch. Jeho osobní duševní a tělesné zdraví způsobí, že svůj "úkol" bude odpovědně plnit a nezatěžovat své okolí nezodpovědností. Významným důvodem pro vaše zdraví jste vy sám. Ve vašem životě jste každopádně tím nejdůležitějším člověkem.