Gentleman a jeho rodiče. Část 6.

27.10.2020

Vybrali jste si je. Podle několika teorií si děti vybírají rodiče. K jedné z nich se přikláním i já. Děti tam někde v prostoru čekají jako shluk energie a vklouznou v ten pravý okamžik do duší a těl budoucích rodičů. Teoreticky jste si tedy sám vybral být dítětem svých rodičů. Tomuto věřte nebo nevěřte. Avšak...

Zdroj obrázku: archiv autora

V rodině a ve vztahu k rodičům můžete poprvé, naplno a "na stálo" projevovat veškerá doporučení a rady korektního chování. K matce jste povinen chovat se s veškerou úctou, jelikož je to žena a k tomu ještě, byť si to zřejmě vždy neuvědomuje, o generaci starší jako vy. Vaše mamka, máti, maminka nebo "muttilein" (takto oslovovala moje maminka moji babičku) je "první dámou" vašeho života. Věřím, že vždy dobrou, moudrou, láskyplnou a spravedlivou. Zaslouží si, abyste k ní byl korektní. Nelhal, nemlžil, nefňukal a nebyl na ní závislý. Odstřihněte se od pupeční šňůry.

Vztah k otci je plný budování

Vztah matky k synovi je zcela jiný, než vztah otec a syn. Váš otec, táta, tatínek je zde proto, aby vám předal tu pravou podstatu vašeho bytí - mužství. Je zde pro vás, aby vám předal esenci víry, naděje, statečnosti a umírněnosti. Aby vás naučil číst v mapě, házet na cíl nebo vydržet nepohodlí. Aby vám ukázal, jak se váže Full Windsor, jak poznat kvalitu od braku a jak číst mezi řádky. Vaším úkolem v tomto vztahu je mužství včetně jeho rad převzít, přijmout a někdy v budoucnu případně využít. Vašemu otci nemusíte nic dokazovat. Osamostatněte se a až nastane ten správný čas, poděkujte mu za to, co vám dal. 

Chraňte je před hrozbami

Povinnost vašich rodičů byla ochránit vás v době vašeho dětství před hladem, zimou a zlobou. Podobně máte nyní vy povinnost pečovat o své rodiče v případě, že by mohli některou z výše uvedených hrozeb trpět. Většinou se k těmto extrémům, zde uprostřed Evropy, nedostanete. Žijeme v krásném světě. 

Před těmi záludnými...

Chraňte také své rodiče před ostatními záludnostmi, jako jsou lživá prohlášení, fake news a "strachuplné" informace, kterými jsou prosyceny pořady, které sledují a většinou jim naivně věří. Buďte jim nápomocni v běžných situacích. Seznamujte je s technickými novinkami, pokud jim rozumíte, aktualizujte jejich znalosti vašimi zkušenostmi. Navštěvujte je, udělejte si na ně čas, "nelezte" k nim však každou neděli jen proto, že se vám nechce doma vařit. Provázejte je v jejich současném životě a ukazujte jim váš vlastní život. Zavolejte jim, pošlete zprávu. A to nejen v případě, že od nich něco potřebujete. 

Nejsou chůvy vašich dětí

Nezneužívejte jejich vztahu k vám ani k vašim dětem. Vaše rodiče nejsou chůvy vašich dětí. Na druhou stranu se nebojte o pomoc požádat, pokud ji opravdu potřebujete. Mějte však na paměti, že vždy smějí odmítnout a vy se tak smíte "tužit" v respektování jejich rozhodnutí. Vašimi rodiči nemanipulujte, vracejte půjčené peníze a hovořte o nich pozitivně před vašimi dětmi.