Půjčujete si? Zde je 5 zásad pro půjčení a vrácení

01.09.2022

Už jste někomu něco půjčili a zpět dostali věc poškozenou? Nebo se k vám třeba půjčená věc už vůbec nedostala a zmizela s přesvědčivou informací o vrácení minulý rok? A nejste náhodou onen "chronický nevraceč" právě vy?

Doba sdílená. Tak nějak by se mohla minimálně v jistých ohledech nazývat dnešní doba. Přeje totiž moudrému nakládání s věcmi a co není třeba nutně koupit, je dobré si půjčit. A vrátit. Sdílení aut, tzv. car sharing je jednou z nejviditelnějších možností, půjčovna nářadí je v každém hobby marketu. Institut půjčování však existuje už od nepaměti. Jednou to bylo šest vajec, které jste zapomněli nakoupit v době, kdy supermarkety otevřené sedm dnů v týdnu nebyly, jindy to byl "kapr", tedy břichatá pila na řezání tlustých kmenů, vypůjčená od souseda.

S půjčením silně souvisí vhodné užívání zapůjčené věci a také její přiměřené vrácení. Není lidské činnosti, která by se nedala dělat lépe než dosud. Také půjčení a vrácení má svoji etiketu.

Půjčit si můžete cokoli. Nabídka věcí k zápůjčce se mění a už není v kurzu půjčovat si kazety VHS, "dívídíčka" ani promítačku. Naproti tomu je běžné půjčit si knihy, obrazy nebo umělecká díla, příklepovou vrtačku nebo mobilní toaletu. Bez problémů si půjčíte dodávky či karavany různých velikostí, oděv pro nevěstu, ženicha a celé jejich rodiny nebo lyže včetně lyžáků a přilby. K půjčení je však i katamarán, tryskové letadlo nebo vila za milion korun na den.

Pomiňme nyní komerční půjčování, kde jsou ve hře smlouvy, sankční podmínky a pokuty. Na "kobylku" se podíváme etiketě vracení věcí, které jste si půjčili od známých, rodičů nebo přátel zdarma, tedy na dobré slovo.

Každopádně platí, že ten, kdo si něco půjčuje, by měl mít základní předpoklady a vůli věc vrátit. Zde je pětice námětů, jak si půjčení i výpůjčku užít:

1. Stanovte termín vrácení

Dohodněte se na konkrétním termínu vrácení. Shodněte se na určitém dni, nebo měsíci, případně stanovte, že si můžete věc čtvrt roku ponechat a potom ji vrátíte. Pár dní před tím, než nastane tato dohodnutá doba, se s půjčitelem dohodněte na termínu předání. Myslím, že bude rád, že se dozví, že jste odpovědní.

2. Prověřte stav a kondici

Při přebírání si věc prohlédněte a případně upozorněte majitele na vady nebo poškození. Jistě neuškodí, když si uděláte pár fotografií na mobil, jak věc vypadá při přebírání. Možná má kniha ohnuté rožky nebo poškozenou vazbu, možná je na povrchu vrtačky zaschlá barva, případně je na předním nárazníku auta škrábanec od obrubníku. Předejdete tak případným dohadům, že jste na vině vy.

3. Používejte to vhodně

Právě proto, že půjčená věc není vaše, chovejte se k ní s maximální obezřetností. Jde o to, aby její hodnota nebyla díky vám nižší. Možná to tak děláte s vlastními věcmi, ale půjčenou knihu nepoužívejte jako těžítko nebo místo nohy skříně, vrtačkou nezatloukejte hřebíky a do půjčeného auta nenakládejte kozla ani seno.

4. Vraťte to lepší, než to bylo

Jistě to není "neprůstřelné pravidlo", zároveň však je známo, že téměř každou půjčenou věc lze vrátit o něco lepší, než byla. Postačuje, když do knihy při vrácení vložíte čtecí záložku, kterou koupíte či zhotovíte a přinesete ji zpět v hezké papírové tašce. 

Vzdušníky u vrtačky očistěte štětcem od prachu, vysypte ze sklíčidla případný cihelný prach a celý přístroj otřete vlhkým hadříkem. Včetně přívodní šňůry.

Chcete víc? Namísto vody použijte WD40 a poté otřete. Povrch se bude hedvábně lesknout. Auto vysajte a pečlivě omyjte, ujistěte se, že mezi sedadla nezapadly žádné papírky či oříšky.

5. Poděkujte

Mít možnost je mnohdy zajímavější než mít. S půjčenou věcí jste dostali nejen onu věc k dispozici, dostali jste také důvěru. Důvěra je dar, za který poděkujte. V případě, že je to vhodné, poděkujte darem také vy. Můžete ke knize přidat tabulku hodnotné čokolády, vrtačku můžete vrátit s výkonným vrtákem potaženým zlatavým TiN (nitrid titanu) a do auta kupte novou interiérovou vůni s vůní cedru.

Cirkulární ekonomika a udržitelnost v průmyslové výrobě vám může být inspirací pro sdílení. Máte-li věci navíc, které potřebujete jen jednou ročně, řekněte o tom svým přátelům a známým. Vaše věci ocení noví sousedé nebo rodiče dětí, které chodí s tím vaším do školy. Nabídněte.

Ještě něco na konec...

P.S. Doslechl jsem se, že moje kniha ETIKETA DOMÁCÍ koluje po rodinách. To je milé. Jedněm díky za zájem a těm druhým za ochotu ji sdílet.