Etiketa nečeká jen ve společnosti. Nová kniha popisuje, jak se chovat doma

07.07.2021

Kniha Etiketa domácí je návodem, jak co nejlépe vycházet s partnerem i dětmi, nebo dokonce jak úplně změnit způsob komunikace doma. V crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz chce tato knižní novinka vybrat 290 000 Kč.

Zůstaňte doma! Neoficiální motto pandemie nás poslední měsíce více či méně důrazně nabádalo nevycházet, není-li to vyloženě nutné, a tak jsme trávili většinu času, volného i pracovního, ve svých příbytcích. Navzdory tomu dosud nevznikla kniha, která by se věnovala etiketě v domácím prostředí. Rozhodl jsem se to ve spolupráci s brněnským nakladatelstvím Backstage Books napravit.

"Etiketa se nenachází jenom v naleštěných sálech, v kancelářích, nebo při obchodních obědech. Tam ji vnímáme nejčastěji, ale ona s námi žije doma. Etiketa se nachází v každém z našich domovů a v podstatě také v každém vztahu."

Domácí prostředí formuje a je zodpovědné za to, jaké návyky pak máme ve společnosti. Jinými slovy to, co se naučíme doma, používáme tam, kde doma nejsme. A stejně tak naše děti.

Od ložnice po toaletu

Kniha je primárně určena párům, respektive rodičům. Nabízí doporučení pro situace od podávání snídaně a oběda po přivítání návštěv a pohoštění známých. Rozebírá také okamžiky, kdy jako rodina domov opouštíme, ať už za návštěvou divadla, kavárny, nebo se třeba vydáváme na cestu vlakem. Etiketa domácí je plná konkrétních návodů, jak tu kterou situaci řešit i jak se na ni připravit, přičemž neopomíjí žádný kout, od ložnice po toaletu a koupelnu.

"Čekám, že se tato kniha stane základním stavebním kamenem každé domácnosti, jelikož pokrývá životní situace, které jsou každému člověku vlastní. Pan Šmíd je naprostý perfekcionista a dbá na každý detail v rámci celého nakladatelského procesu, což se pozitivně podepisuje na výsledné kvalitě a hodnotě publikací, které společně připravujeme k vydání. V Etiketě domácí naleznete odpovědi, kterých se vám nedostávalo."

To jsou slova vydavatele, pana Martina Tomana. V jeho nakladatelství Backstage Books jsme vydali také knihu Smart Casual. Etiketa domácí stejně jako tato dřívější rukověť moudře oblečeného muže staví na symbióze vizuálu a předávaných informací - text totiž doplňuje více než dvacítka originálních koláží ilustrátorky Terezy Kovandové.

"Nedovedl jsem si představit, že by tato kniha byla plná fotografií. Zvolili jsme tedy naprosto nadčasovou ilustraci formou koláží. Budete překvapeni, co všechno dokázala ilustrátorka do obrázků dát."

Etiketa s vámi bude bydlet

Celou knihu otevírá předmluva Martiny Viktorie Kopecké, farářky Církve československé husitské a účastnice jedenácté řady taneční soutěže Stardance. Mimo jiné v ní píše:

"Na stránkách, které se před vámi otevřou, najdete cestu, po které bude zábava a radost kráčet, Etiketa s vámi bude bydlet doma a rozhodně ji nebudete považovat za nevítaného hosta, který se rozvaluje po celém bytě a jde s vámi i do restaurace a v neděli na mši a pak ještě na zmrzlinu. Naopak, díky ní se toho hodně změní k lepšímu. A nebude to jako žďuchanec do žeber, ale změna přijde s uvědoměním a vlastně i s úlevou."

foto Petr Weigl

Citlivá a vtipně naladěná předmluva je další z kreativních součástí celé publikace. Vedle Kopecké a Kovandové tvoří kreativní tým korektorka a editorka Hedvika Landová, na knize se významně podílí také knižní grafik a ilustrátor Martin Stehlík.

Kniha žádá o podporu nyní právě vás

Vydání Etikety domácí je plánováno na podzim letošního roku, přičemž již nyní je potřeba publikaci podpořit předobjednávkou v rámci crowdfundingové kampaně na Startovači. Neváhejte, prosím, moc. Projekt chce do poloviny července vybrat alespoň 290 000 Kč.  Základní odměnou za důvěru je mnou podepsaný výtisk této knihy. 

Jméno každého, kdo Etiketu domácí podpoří, se v knize objeví na zvláštní stránce vytištěné.