Letní hříchy proti etiketě na dovolené

04.07.2024

Co si vzít na pláž? Jak se obléknout do přímořské restaurace? A proč nepokládat mobilní telefon na stůl? Objevte největší chyby, kterých se lidé na dovolené, v hotelu a na pláži často dopouští.  

Mám přece dovču, nebo ne?

Naše svoboda na dovolené končí tam, kde začíná dovolená druhého člověka. Jsem-li turista, neměl bych být příliš invazivní. Měl bych se snažit neovlivňovat ostatní přílišnou hlasitostí a nezanechávat po sobě nežádoucí stopy. Nezapomínejme, že na tyto zásady bychom měli dbát už při samotné cestě na dovolenou.

Jsme příliš hlasití...

Zejména ve větších skupinách. Nelze ani říci, že jsou hlasitější "bandy" dětí,  mužů, žen či seniorů. Téměř každá skupina v počtu 6 a více je v cizí zemi hlasitější. Zřejmě proto, že ztrácí pozornost vůči nejbližšímu okolí. Naše společenská brzda se na dovolené povoluje. V myšlence máme, že jsme si něco dovolili (byť většinou to někdo dovolil mě). Poté si "dovolujeme" více vůči místním.

Co oděvy na dovolené?

Pozor na ztrátu respektu, když měníme prostředí. Ležíme na pláži v plavkách a do nedaleké kavárny si jdeme sednout také v plavkách. Kdo se má na naše tělo koukat? V kavárně tím přitahujeme nežádoucí pozornost. Mnohým lidem je žinantní hledět na téměř odhalené cizí tělo. Vezměte si, prosím, vždy něco přes sebe. Ženy lehký kaftan nebo letní dlouhý kardigan, muž by měl mít minimálně triko a kraťasy. To do kavárny u pláže stačí...

Mokré plavky s "polomáčeným" trikem nebo šaty s vlhkými "koláči" od bikin nevypadají dobře.

Co si tedy zabalit

Muži balí vhodné plavky, polo trika, košile, kraťasy a dlouhé lehké kalhoty. Ženy plavky podle postavy, lehké šaty, plážové kaftany nebo lněné pončo. A klobouky. Abychom měli volbu podle toho, do jaké restaurace se chystáme. Dámy, nechoďte do restaurace v plavkách, mějte vždy něco přes ně. Pozor. Mokré plavky vytváří nevzhledné fleky. 

Pánové, na oběd do restaurace v kraťasech nechoďte, zvolte lněné dlouhé kalhoty. Nejsou o nic teplejší. K tomu vhodné boty, abyste nešli v šlapkách ušpiněných od mokrého písku, který vypadne pod stůl. 

Před pláží snídaně v hotelu...

Je nevhodné vydat se na hotelovou snídani oblečený jako na pláž. Ztráta deseti minut, kdy se po snídani převléknete, je přece minimální. Pořád je to jídlo ve společnosti ostatních hostů a neměli bychom zbytečně přitahovat nežádoucí pozornost. Jsem pro delší šaty u žen a dlouhé kalhoty s polo trikem nebo lněnou košilí u mužů. Pánové, prosím, uzavřené boty. Pohled na mužské (někdy i ženské) prsty na nohou a suché paty :( nepřispívá k apetýtu ostatních. 

Působit nenápadně?

Kouzlo našeho chování na dovolené spočívá v tom, být nápadný střídmostí. Vím, že si to jistým způsobem odporuje, ale ochota za každou cenu vyniknout je příliš agresivní vůči lidem, kteří si chtějí užít snídani a interiér hotelu či resortu. Jakákoliv vizuální nebo verbální agresivita, hlasitost, nahota těl nebo odpuzující jednání je rušivá. 

Prohřešky při hotelové snídani

Jednou mi posloužily jako inspirace na tento článek. Některé chování hostů mě však popuzuje. Nedávno, nebylo to však na dovolené, jsem jednoho mladého muže upozornil, že z hotelové snídaně si nic nebereme sebou. Sdělil jsem mu, že takové chování není vhodné. Chápu, že by dotyčný mohl říct, že kdyby to snědl na místě, tak také zmizí. Jde mi ale o princip.

Mohlo by vás zajímat...

Jak vám etiketa u stolu může otevřít dveře do společnosti? Je čas získat sebejistotu, o které jste snili, ale nikdy jste neměli příležitost. Je to strategie, jak zůstat autentičtí a zároveň se u stolu cítit mnohem lépe.

Upozornit ostatní na faux pas?

Na věci a jevy, které lidé dělají proti etiketě, neupozorňujte. Pokud mě soused u stolu, se kterým se vidím už posedmé, nepozdraví, tak je mi to popravdě jedno. Ale...

...brát si svačinu z hotelové snídaně považuji za krádež, byť jde jen o housku nebo sendvič.

Zdravit i neznámé lidi

Pokud se dostáváme do něčí blízkosti, měli bychom zdravit. Ve výtahu, na hotelové chodbě, u recepčního pultu. Když vcházím do restaurace a míjím číšníka, když si rozkládám svoji deku vedle někoho na pláži nebo si sedám v letadle. Pokud usedám ke snídaňovému stolu a vedle sedí stále stejný pár či rodina, také tam je podle etikety vhodné zdravit. I neznámé lidi.

Chcete si článek dočíst? Pokračujte zde >>

Zdroj obrázků: financebuzz.com, cnntravel.com