12 pravidel otravných hostů na návštěvě
Zneužít něčí dobrotivosti se řadí mezi ty nejhorší projevy lidského soužití. Někdo vám nabídne, že si můžete půjčit jeho auto, domluvíte se na datu předání zpět a auto nikde. V dobré víře pomůžete bližnímu v nesnázích, převedete na jeho konto požadovaný obnos peněz, nejčastěji na dobré slovo, vždyť je to brácha. Po pár měsících marného telefonování, proč ještě nepřišla druhá splátka, se obě rodiny od sebe odloučí. Mnohdy nadobro. Často se také stává, že uvěříte zaručenému byznys plánu, který posune mobilitu budoucnosti na jinou úroveň a vy díky vaší prozřetelnosti a moudrosti, kterou vám onen dobrý známý tak vychvaluje, získáte majlant. Povídali, že mu hráli.
Článek můžete dočíst níže nebo v budoucnu jako epizodu podcastu Etiketa.
Zdroj obrázku: marketwatch.com
Mezi časté nabídky dobrotivosti a pohostinnosti směrem k druhým bývá přijmout je jako hosty k sobě domů. Už se vám stalo, že jste byli hostitelem hrubých a neomalených hostů? Možná, že ve vašich hlavách už dříve vytanula myšlenka, že "za dobrotu na žebrotu". Anebo, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán.
Je však také možné, že jste na opačné straně. Jste těmi, před kterými vaši známí prchají, otáčí se a jdou jiným směrem, když vás vidí přicházet. Jste neoblíbení, otravní a nespolečenští. Ostatní se už děsí při pomyšlení, že přijdete na návštěvu. Být hosty prý s sebou nese určité povinnosti, které je dobré pochopit. Hlouposti. Může vám to být jedno. Z vašeho pohledu je na ostatních, aby se s vámi vyrovnali a přizpůsobili. Vy jste přece takoví, jací jste a nevidíte důvod, proč se měnit. Jo, starýho psa,...
Tady je dvanáctero pravidel dokonale otravného hosta na návštěvě u blízkých. Následujte je, aby vám už ostatní konečně dali pokoj a nezvali vás na návštěvu. A nechali vás o víkendu odpočívat u telky.
1_Ignorujte domácí řád. Není přece nutné zabývat se cizími zvyklostmi a navíc ještě zjišťovat, co je vhodné u cizích dělat a co se nehodí. Přece nebudete přemýšlet o tom, jak se chovat. Doma žádná pravidla nemáte, kde jinde se už máte uvolnit a dělat si co chcete. Jakákoli pravidla v domácnostech vám nedávají smysl.
2_Dělejte nepořádek. Je přece jasné, že když vás zvou do bytu, počítají snad s tím, že tu a tam něco spadne. Přece nemůžete za to, že právě, když jste přicházeli, začalo sněžit. Někde to musíte ze sebe setřást. Rohožka je malá, klidně ji ignorujte a vstupte. Však na co jiného ta chodba je, než aby všechen ten "binec" z vás opadal.
3_Okřikněte někoho. Na úvod je vhodné dát vědět, že tam jste. Optimální je, když hlasitě okřiknete některé z vašich dětí. To, aby bylo jasno. Přece nebudete donekonečna trpět, jak se s tím vysvlékáním courá a kam pořád kouká. Jednu mu pleskněte za ucho, to vždycky zabírá. Sice na chvilku, ale všechno se počítá. Spratci jedni nevděční. Dovezli jste je až sem, všechno jim dáváte až pod nos a oni ještě budou zdržovat a koukat po lelkách. A ještě k tomu fňukat.
4_Ovládněte dům. Poté, co vstoupíte, pohoďte někam svoji bundu nebo kabát a setřeste ze sebe boty. Jsou to vaše boty, tak snad nikomu nemůže vadit, že nejsou vedle sebe u stěny. Pokud máte nějaké tašky, postavte je, kam chcete a konečně se po té dlouhé cestě natáhněte do lenošky. Nohy pěkně na područky a ruce za hlavu. Nezapomeňte pronést obvyklé věty o tom, jak příšerná je to cesta z města až sem do téhle díry a zeptejte se, zda vaši hostitelé neuvažují pořídit si něco někde blíž.
5_Pijte, co hrdlo ráčí. Byli jste tady už před rokem, tak si snad pamatujete, ve které části sklepa jsou ty bedny s pivem. Není nutné, abyste se ptali a až trošku vydechnete, rovnou "si skočte" pro jedno. Není nutné vzít dvě, abyste mohli někomu nabídnout. Pijte přímo z láhve, přece jim nebudete špinit skleničky, že ano. Navíc, nejste žádná princezna. Vypitou láhev postavte vedle pohovky. Říhnutí nezadržujte, pěkně jej natáhněte, přidejte mocné "úúú" a nahlas zavzpomínejte, jak jste v tomto klání vždy zvítězil na střední nad spolužáky. V krátkosti povyprávějte příběh o tom, jak jste se s kamarády skouleli do němoty. Nahlas, ať to slyší i děcka.
6_Zeptejte se, kdy bude jídlo. To je přece jasné. Po cestě máte hlad a snad se na to ti dva tady připravili, že přijedete. Nejste si jistí, co to bylo minule, ale to se ani nedalo sníst. Žádné maso, jen jakási nasládlá omáčka s čímsi a s rýží. Posledně jste to dostatečně zkritizoval, tak věřte, že dnes bude pořádný gulášek nebo kus kýty. Raději to však řekněte nahlas a proneste, že doufáte, že k obědu nebude podobná břečka jako minule.
7_Běžte si ještě před obědem zapálit. Aspoň si trošku odpočinete od toho neustálého štěbetání děcek v pokojíku. Nezapomeňte si vzít mobil, abyste mohli poslat do sítě pár selfíček z pohody na venkově. Sem tam z terasy nahlédněte dovnitř dveřmi, aby vám nic neuniklo. Tu trošku kouře, kterou vydechnete do místnosti, neřešte. Domácí jsou citlivky, to ano, ale musíte je trošku utužit. Po dokouření se snažte hodit nedopalek k sousedům přes plot, přece ho nezašlápnete na terase nebo v trávě, to se rozumí samo sebou.
8_Buďte snobští. Dobře víte, že vaši hostitelé nemají takový příjem jako máte vy. Je potřeba se ale zeptat a ujistit se. Zcela bez skurpulí se zeptejte, kolik vydělávají na hodinu a kolik jim to vlastně "hodí" zisku. Neváhejte udělit nějakou tu manažerskou radu, kterou jste vyčetli před léty v příručce. Naprosto radikálně odmítněte procházku po vesnici a blízkém okolí s tím, že přece nebudete chodit po dědině jako ponocní. Jistě tam nic zajímavějšího než v St.Mortitz není. Takže ať si jdou, vy zůstanete doma a mrknete se na turnaj v tenise. Však jde o postup, to zdůrazněte, to všichni jistě pochopí.
9_Jako doma. To, že se odpolední káva podává ve čtyři, ještě neznamená, že se nedodíváte. Hrají už sedmý set, tak to přece v tu nejnapínavější chvilku nezabalíte. Ach zase ty oči všech ostatních, dejte najevo, jak otrávení jste. Ale vyhovte jim, aby poznali, kolik dobra ve vás je. Vezměte si s sebou mobil, abyste mohli u stolku s kávou sledovat aktuální dění zápasu. Sem tam pošlete odpověď na zprávy z chatu, co vám chodí. Telefon neztlumujte, nevěděli byste, kdy kdo odpovídá. Musíte přece zůstat na živu.
10_Zůstaňte dlouho. Klidně se zdržte. Když už jste vážili tu cestu sem, na ten Vyhnálkov, tak přece nepojedete za čtyři hodiny zase zpátky. Navíc máte v krvi dvě skleničky a to jen tak nevydýcháte. No, když tam něco zbude, taky nic se neděje. To odřídíte i tak, máte přece něco naježděno. A bez nehod. Velkých. Těch pár ťukanců se ani nepočítá, byly to plechy. Zeptejte se, kde si můžete vzít ještě něco na jídlo, z těch přesušených zdravých malých buchtiček bez cukru, které byly ke kávě, vám je akorát zle.
11_Začněte pomlouvat ostatní. Máte připravenou spoustu drbů o společných známých, je tedy načase nějakou tu historku dát k dobru. Začněte zlehka, ať si ty nejlepší kousky necháte na konec, to budou koukat, až jim řeknete, že Lída potratila už podruhé. Nejprve to, že se vaši známí rozvedli a to proto, že se s ním prostě nedalo vydržet. Chápete ji. To nezapomeňte říct. Nevynechejte ani vaše sousedy, kteří si, představte si, koupili auto a nemají na gumy. Prostě na tom bávu mají sedmnáctky. To nepochopíš.
12_Jde se, vy to máte na povel. Přerušte děti ve hře. Jen jim prostě oznamte, že se jede. Už si snad pohráli dost, ne? Předpovídají sněžení, tak ať si pohnou. Žádné ještě chvilku. Okamžitě ať se sbalí a ať jsou hned u dveří a oblečení. Hostitelům není třeba děkovat, však minule byli u vás a dostali na jídlo mnohem víc a lepších věcí. Začíná vás to štvát, vy se s tím chystáte, kupujte italské sýry, prosecca a kdo ví co a oni? Je to nevyvážené, tak zdarec. Naschle. Kdo ví, jestli sem ještě někdy pojedete. Po příjezdu domů jim nic nepiště, koho by asi tak zajímalo, že jste dojeli domů v pořádku. Kdyby se něco přihodilo, dozví se to ze zpráv. Hlavně klid a už žádný stres, jste doma a můžete se konečně uvolnit a nadechnout. Návštěvy, kdo to kdy vymyslel?
P.S. Zajímá vás více návod na lepší život doma i s přáteli než jak být odpudiví? Nahlédněte do knihy Etiketa domácí. Knihy, která se nevěnuje naleštěným sálům divadel a obchodním obědům, ale základům, jak být šťastný v přítomnosti blízkých, s dětmi a v rodině.