Králové a šašci. Příběhy o kalhotách - 2. část
Královským párem mezi kalhotami jsou ty s nažehlenými puky. Na pomyslném "formalometru" nebo "formalitoměru", chcete-li, jsou na samém vrcholu kalhoty oblekového střihu. Nelze je přehlédnout pro jejich výraznou součást, kterou jsou puky. Ostře nažehlené středy předních i zadních dílů kalhot sestupující od třísel nebo přímo ze záhybů pod pasovými límcem až k spodnímu okraji. Nažehlené puky mají pro mužskou siluetu obrovský význam, proto jsou stále, téměř 150 let beze změny.
Zdroj obrázku: bestinthecountry.co.uk
Výrazně zeštíhlují nohu a ubírají tak mužům i ženám jejich, většinou nadbytečné, kilogramy. Pro tento typ kalhot jsou typické také přední klínové kapsy, které umožňují pohodlné vsunutí ruky do kapesního váčku a opět, svým vertikálním vedením, opticky zužují mužské boky. Kalhoty oblekového střihu mají na zadní straně volitelně jednu nebo dvě výpustkové kapsy, tedy horizontálně vedené otvory, které neslouží ničemu jinému, než estetice a odlišení pánských od kalhot dámských. Dámské kalhoty tohoto střihu nemají žádné zadní kapsy a přední kapsy jsou velmi často trvale zašité, aby se nerozevíraly. Kalhoty, které mají "držet puky" jsou vyrobeny nejčastěji z vlny. Ta má vynikající tvarovou paměť a díky tomu zůstávají puky dlouho viditelně nažehlené.
Univerzální vojsko vašich šatníků
Druhou výraznou skupinou jsou kalhoty bavlněné. Mezi těmi vynikají dvě podskupiny - těžké bavlněné kalhoty a jejich lehké sestřenice.
Chinos jsou lehké kalhoty, které jsou na stupni formality níže než kalhoty oblekového střihu, byť mají, až na jednu či dvě maličkosti, stejný střih. Těmi maličkostmi jsou zmíněné puky a případné manžety.
Na bavlněných kalhotách puky nedrží, bavlna nemá tak výraznou tvarovou paměť a tím ani takovou odolnost proti pomačkání.
Zdroj obrázku: hespokestyle.com
Kde se vzal název chinos?
Bavlněné elegantní kalhoty tohoto typu jsou většinou vyrobeny z látky s názvem kepr. Její vzor, tedy keprová vazba, vytváří jemné diagonální proužky, které uvidíte, až se na kalhoty podíváte z blízka. Název "chinos" (čti činos) je zbytkem španělského sousloví "pantalones chinos", tedy "čínské kalhoty". Toto označení nesou bavlněné kalhoty tohoto typu z dob španělsko-americké války v roce 1898. Jemná látka a mnohdy i celé lehké kalhoty, vhodné pro boje v teplém Karibiku, se vyráběly v Číně. Dnes jsou chinos nezastupitelné v teplých částech roku jako kalhoty číslo jedna pro ležérně elegantní a poloformální až neformální styl.
Dělnické slovní přemety
Těmi těžkými, které dnes v naší západní civilizaci zaujímají pevné místo téměř v každém šatníku, myslím džíny. Už samotné jméno těchto kalhot prošlo během staletí mnoha kotrmelci. Čeština převzala název z anglického "jeans". Angličtina tento plurál vytvořila ze singuláru "jean", což je fonetický přepis francouzského názvu "Gênes". To označuje ve francouzštině město Genoa v Itálii. A právě odtud pochází jedna z větví těžké, v té době již modré, indigem barvené látky na výrobu oděvů pro horníky na tehdy divokém západě.
Zdroj obrázku: thetrendspotter.com
Odkud vede druhá cesta?
Druhý název, který naše džíny doprovází na každém kroku, je slovo "denim". Na tomto slově se také podepsala pomyslná tichá pošta, která dělá ze slov slova jiná. Dalším místem, kde se v Evropě látka zvaná "serge" (čti serž) na výrobu pracovních kalhot vyráběla, bylo francouzské město Nimmes (čti nim). Látka z tohoto města, tedy "Serge de Nimmes", byla později přímo zkomolena na "denim".
Proč nevíme, jak je nosit?
Ať dámské nebo ty pánské džíny již zdaleka nejsou pracovním oděvem, natož pak pro horníky. Také nejsou známkou rebelství a protestu, jakým byly v 50. letech minulého století, kdy je "bouřliváci" Marlon Brando a James Dean v kasovních trhácích tehdejší doby oblékali. Na nošení džínů u nás se však podepsal jejich nedostatek a mnohdy i zákaz nošení v době socialismu. Dnes je málokdo umí nosit. Nosíte je v létě a je vám v nich teplo, nosíte je ke sportovním bundám a vypadáte dost divně. Nosíte je do kanceláře ke společenským botám a vypadáte ještě divněji. V hutné, těžké látce mačkáte své vnitřnosti.
Kašpaři a šašci
A potom se vaše tělo, celý den natlačené do džín, zanechávající otlaky a stopy na kůži, doma uvolní a vpadne do neforemných, vytahaných tepláků. Ve jménu pohodlnosti pohřbíte vlastní estetiku v záhybech. Ty nejvýraznější záhyby překryjete vytahaným trikem. Tepláky jsou oděvy na sport. Nejsou určeny do společnosti, do města ani na doma. Nedoporučuji nosit mimo hřiště, tělocvičny, posilovny a fitness studia. Proto je nemohu do svého vlastního výčtu kalhot ani zařadit. Ani na to nejméně formální místo.
P.S. O oblékání mužů jsem napsal knihu, která vyjde na začátku léta. Budu však potřebovat vaši podporu. Mohu se na vás obrátit? Pomůžete mi?