Dramatické příběhy psané v kalhotách - 1. část

27.01.2020

Obléct si kalhoty patří jistě k jedné nejčastějších činností, které muži dělají. Prakticky denně berou své "gatě" ze skříně, věšáku nebo opěradla židle, pokud si je den předem připravili nebo, namísto úklidu do skříně, na opěradlo odložili. Ženy je dohánějí a velká část žen je na tom s nošením kalhot téměř jako muži. Považuji za vhodné, abych jednomu z našich dennodenních průvodců, tedy kalhotám, věnoval pár odstavců. Vždyť jejich důležitost skloňují již po staletí moudří muži nejen z vesnic, ponechávajíc nám volbu, když říkají, že kdosi "má v kalhotách" a jiný zase "má v kalhotách kdovíco".

Zdroj obrázku: fashionbeans.com

Původ kalhot sahá do centrální Asie, kde byly nošeny jako dva samostatné kusy oděvu, jen jako nohavice připevněné k opasku. Obě strany beder byly buď překryty bederními rouškami nebo ještě častěji delším svrchním dílem, chcete-li košilí staženou v pase. Nejstarší nálezy kalhot datují tento kus oděvu do období třináctého až desátého století před Kristem. Přeskočím tisíce let vývoje těchto většinou funkčních nohavic, které si národy, jejich vrstvy i třídy přizpůsobily tomu, čemu se právě věnovaly. Tam lovu, tam téměř permanentní jízdě na koni a jinde většinou chůzi mezi trnitými keři. Vynechám také národy a jejich skupiny, kde se kalhoty jako viditelná součást pánského oděvu neujaly a dodnes se muži oblékají do sukní nebo "plášťů", které kalhoty zcela nahrazují nebo zcela zakrývají.

Jednoho dne dali muži ženám kalhoty

Mít kalhoty se více jak k ženám, vztahuje k mužům, byť, jak shora uvedeno, jsou kalhoty pevnou a dnes již neodmyslitelnou součástí dámského šatníku. Nebylo tomu tak však vždy. První kalhoty pro ženy v té naší, řekněme západní společnosti, navrhl ve své době fenomenální francouzský módní návrhář Paul Poiret (prosím nepleťte s panem Poirotem, to byl detektiv a jak známo Belgičan). V roce 1913 přinesl na módní molo jím nazvané "harémové kalhoty", které byly inspirovány kostýmy tehdy velmi populárního baletu Šeherezáda ruského skladatele Nikolaje Rimskij-Korsakova.

Zdroj obrázku: bejing.chinadaily.com.cn

Zřejmě by se za práva žen nosit běžně kalhoty bily i jiné známé ženy, nebýt dvou nejvýraznějších. V raných 20. letech minulého století však pomyslný prapor ve tvaru ženských kalhot nesly dvě dámy. Slavná německá herečka a zpěvačka Marlene Dietrich a americká hvězda stříbrného plátna Katharine Hapburn. Fotografie, které je často zobrazovaly v tehdy pro ženy absolutně nepřijatelných a provokativních oděvech, tedy v kalhotách, způsobily, že se kalhoty pomalu dostaly do šatníků žen. Slovo pomalu bych mohl napsat z velkým P na začátku, případně celé slovo podtrhnout, napsat kurzívou nebo tučně. Důvodem je fakt, že až v roce 1960 předvedl francouzský módní návrhář André Courrèges dámské kalhoty jako módní prvek a dal výrazný podnět k dnes běžnému kalhotovému kostýmu a džínám pro ženy. Další příklad pomalosti v pronikání kalhot do šatníků žen, v té době plných šatů a sukní, je fakt, že až v roce 1969 se kalhoty na ženě poprvé dostaly do Amerického kongresu. Donesla je tam paní Charlotte Reid. O dalších dvacet let později, v roce 1989, otevřela dveře Amerického senátu paní Rebecca Morgan, tehdejší senátorka státu Kalifornie, jako první žena oblečená v kalhotách. Pro svět kalhot v ženských šatnících jsou tyto kroky s jistou nadsázkou srovnatelné s prvními kroky na Měsíci.

Zdroj obrázku: archiv.ihned.cz

Druhého dne jsme ženám vzali sukně

Jsem v jistém směru staromilský a konzervativní, líbí se mi ženy v šatech a sukních. Nepopírám atraktivitu žen v kalhotách, avšak sukně jim, podle mého názoru, sluší více. Nám mužům také sluší sukně, podíváme-li se na zástupce našeho pohlaví, pana Seana Conneryho, jak se hrdě ve skotském kroji účastní i těch nejdůležitějších ceremonií. Více, a opět ze mě promlouvá ten konzervatismus, nám mužům sluší kalhoty. Opět uznávám, že ženy v ženských kalhotách jsou bytosti mému oku lahodící. Avšak ty v sukních... Žena oblečená v příliš těsných a očividně, co se odpovídající velikosti týče, malých kalhotách patří mezi přespříliš časté obrázky, které jsem nucen pozorovat. 

Jaký máte vztah, milé dámy, ke svým kalhotám? A jaký máte vy, mí věrní pánští čtenáři, vztah k sukním u mužů? Vaše názory mě zajímají, tak se za ně nestyďte a napište je tady ↓ ↓ ↓ dolů do komentářů.