Co má Putin a Zeman společného s touto knihou?

22.11.2022

Psal se rok 2016. V Česku se objevovaly stále častěji projevy jisté formy až autokratického vládnutí. V blízkém okolí prezidenta Zemana se vyskytovali lidé s povážlivým napojením na podsvětí. Bylo očividné, že některými kroky se prezident jistým lidem ze své pozice mstí. Vnímal jsem, jak je Česko zmenšeninou geopolitického rozdělování světa, jehož jednu stranu zastupoval ve velkém prezident Putin. Bylo dva roky po vojenské agresivní anexi Krymu Ruskem a otázky směrem nové válce v Evropě se množily. Nikdo tomu tehdy nevěřil... 

Jednoho dne téhož roku jsem dostal e-mail z velkého českého nakladatelství, zda bych si troufnul napsat knihu etikety pro děti. Nebyl jsem žádný spisovatel, měl jsem za sebou jen "pár" článků v časopisech a zde na webu. V té době se jisté knihy pro nejmenší o tomto tématu prodávaly. 

Moje verze etikety pro děti

Přišel jsem tedy na setkání s mojí budoucí redaktorkou s námětem, že napíšu příběh, ve kterém budou pasáže o tom, kam může svět dospět, pakliže lidem budou vládnout muži s touhou po moci.

Zasadil jsem tedy děj do budoucnosti, kdy zemi vládne jen jeden člověk, jeden Prezident. Vše, co mu stojí v cestě, ničí s razantní silou. 

Jeho vláda utlačuje rozumné a slušné lidi, izoluje je v Sídlištích a záměrně "dusí" prvky lidskosti, které jsou napsány v knize Kodexu. 

Lidé jsou utlačování, příroda strádá...

Společně s tisícovkami nepohodlných osob všech národů se vláda v roce 2287 nadobro zbaví také posledního výtisku této knihy. Vyšle je pryč ze Země, kterou prezident nechal přejmenovat na ETH-366, do vyhnanství na malou planetu. Tam všichni beze stopy nadobro mizí. 

Nějaká naděje?

Shodou okolností se mezi žáky jedné třídy v Sídlišti objeví dívka, která má předpoklady ovládat děje jiným způsobem. Podzemní hnutí odboje ji vybere, aby knihu Kodex nalezla tam, odkud pocházejí poslední zprávy jeho výskytu - v dalekém vesmíru. 

Nekonečným prostorem

Na cestě obřím létajícím robotem, na které ji doprovází její bratr, se dostávají tyto děti do spousty situací v komunikaci i chování, ze kterých může čtenář získat přirozeně informaci, že to či ono jednání bylo špatné. Vidí přímo v příběhu, které návyky jsou správné a které nikoli. 

Posuďte sami, jak dobře se mi do textu podařilo "schovat" desítky "pouček", tipů a námětů, jak být lepším přítelem, dítětem a člověkem. Stejně tak v textu jistě najdete spousty příběhů, ve kterých se osoby nechovají správně. 

Kniha etikety pro vaše děti?

Je určena malým čtenářům od 8 let, případně i dětem, kterým rodiče čtou pohádky. Dospělí se však shodují na tom, že zdaleka není jen pro děti... 

Kniha je deník hlavní hrdinky Heleny, která jej ve svých osmi letech píše dětským srozumitelným jazykem. Knihu doplňují ilustrace, které si Helena do deníku kreslí. Vyobrazují to, co na dobrodružné cestě plné napětí, obav i naděje, vidí.

Knihu pečlivě zabalíme a společně s autorským podpisem odešleme na Vaši adresu privátním kurýrem.