5 návodů, jak vypadat jako Švéd a proč

13.01.2020

O Švédech toho ví většina z nás málo. Dost málo na to, abychom byli schopni na výše uvedenou otázku odpovědět. Pokud vás napadne bohatý vous, kožené nohavice, ohromná kožešina a více či méně vtipná helma s rohy, jste na hony vzdáleni od reality. To je temná minulost. Nyní mají Švédové velký cit pro trendy, osobitý styl i módu samotnou a jsou naprosto právem jedním z nejlépe oblékaných národů světa, pokud nejsou tím nejlépe oblékaným.

Zdroj obrázku: theextravagant.com

Vypadáte tak, jak vypadáte. Zkuste se podívat do zrcadla. Ano, tak přesně takto vypadáte. Pokud by vedle vás stál Švéd, zjistíte, že vypadá jinak než vy. Není příliš důležité, zda jste z vesnice, z města nebo z Prahy :), zjistíte, že Švéd, který stojí vedle vás, je o trošku lépe oblečený, má o trošku lépe upravené vlasy a také o trošku, přes triko viditelné, lepší svalstvo. Mezi základní kameny švédského "vypadání" patří totiž také "být fit".

Pětice (záměrně zjednodušených) návodů, jak na to 

Abyste vypadal alespoň trošku jako Švéd, začněte s úklidem v hlavě, pak v šatníku a velkou část (z obou prostor) vyhoďte. S obsahem hlavy je to složitější. Ve skříni nechejte jen ty oděvy, které nosí vaši švédští přátelé. Švédové se oblékají totiž velmi podobně jako ostatní kolem nich. Můžete být až vyděšeni, jak podobní si vlastně jsou. Tady je pět návodů, pět cest, jak se zrychleně dostat k tomu, že budete (vypadat) jako oni.

1. Černá barva je základ. Ponechejme, prosím stranou diskuzi o tom, že černá barva není barva, že je nebarvou a také diskuzi o tom, že černá v oděvnictví neexistuje. Různorodost v používání barev v tom pravém švédském šatníku je úměrná různorodosti emotivních výrazů v obličeji Švéda. Černou si můžete dovolit zkombinovat jen s bílou barvou trika nebo svetru (ano zase nebarva). V zimě se oblékejte zcela v duchu hesla no-fun-outside-no-fun-colours.

2. Oblékat se začněte odspodu. Základem jsou boty. Každý Švéd má někde ve svém skohylle (botník) vhozené bílé Chucky od Converse. A to nejen na léto. Pokud je schopen obléct si úzké černé jeans, tak většinou s bílými kotníkovými teniskami. Druhý pár obuvi, které nosí téměř každý Švéd nejen na zimu, jsou černé Chelsea. Boty, o kterých by váš táta tvrdil, že je také měl a říkal jim perka. Tomu samozřejmě nevěříte. Vaši nedůvěru podporuje fakt, že ať už jde kamkoli, má na nohách kroksy nebo merelky. Pozor, toto je dědičné.

3. Bunda. Kožený křivák si můžete vzít kamkoli. Těch několik nedůležitých výjimek si odpustím. Pokud z nějakého důvodu nemáte rádi kůži (jiných tvorů), může být vaší cestou ke švédské siluetě plátěný bomber nebo parka. Bundu užijete téměř po celý rok s výjimkou vrcholu krátkého léta, o kterém moje bývalá šéfová Anita Gustafsson (nějak tak se jmenovala) tvrdila, že švédské léto je nejkrásnější léto na světě.

4. Pevnou součástí šatníku zůstanou, pokud je máte ve skříni nebo se stanou (v případě, že je nemáte) jeans. Ale jen černé. Černé, černé a jen černé. Je jedno, kolik párů máte, důležité je, aby byly černé. A úzké, téměř skiny nebo super slim. Jiná barva a jakýkoli tvar připomínající formu jakékoli kořenové zeleniny způsobí, že šance vypadat jako Švéd, se zmenší o celých 90 %. Jednoduché černé úzké kalhoty bez známek obnošení. Několik designově přesně umístěných děr nevadí.

5. Triko. Barvu už asi odhadnete. Pokud ano, tak si připište ještě bílou. A na zimu svetr. Ve stejných nebarvách. Nedbale avšak kontrolovaně vytahané, dlouhé rukávy ke špičce palce (na rukou), optimálně odstřižený průkrčník tak, aby vzhled celku nepřipomínal něco nového. Vkusná obnošenost, nepřítomnost okázalosti a tím důvod pro univerzální použití v celém vesmíru. Prosím žádné nápisy nebo nedejbože reklamy či značky výrobce. Není pro Švéda horší cesty zaniknout než se nechat zneužít jako lidský billboard.

Opakování (opět zjednodušené)

Takže si zopakujme, co je pro muže ve Švédsku základem šatníku: bílé tenisky, černé úzké jeans, černé triko nebo bílé, "kožárna" a k tomu (v chladnu) pletená černá čepice. Jen pro zajímavost, zde je výčet toho, co je v oblékání typické pro tajemstvím obestřené Švédky: bílé tenisky, černé úzké jeans, černé triko nebo bílé, "kožárna" a k tomu (kdykoli) pletená černá čepice.

Precizně neokázale (ne)nápadní

Není důležité, kam jdete, ale jak tam jdete. Oblékání je pro Švédy stejně důležité jako neokázalost jejich domovů, precizní kvalita všeho, nenápadná pohoda lagom a jezdit Saabem. 

Stejně tak důležité jako oblékání, jsou pro Švédy jejich hlavy, úprava vlasů a vousů. Nezjednodušujte si svou představu o jejich vlasovém potenciálu na blond. Švédové nejsou jen blond. Každopádně jsou jejich vlasy vždy jako nyklippt, což v přeneseném slova smyslu znamená "jako od kadeřníka". Každý Švéd je lépe učesaný než Ken Barbie, Justin Bieber a David Backham dohromady. Ceny v našich kadeřnictvích by byly pro švédské hlavy rájem na zemi. I přesto, že vy sami nevíte, za co chtějí těch osm stovek. Ve Švédsku jsou služby drahé tak, že by se většina našinců lekla a holila se do smrti ve sprše od brady po zátylek kotvou. Švédové nikdy nezapomínají na suše vypadající vlasové jíly, pudry, které vám slepí vlasové pramínky jemně jako mořská sůl nebo na nedbale precizně upravené prameny.

Švédské obleky a elegance

Švédy v obleku poznáte. Jejich bujné vlasy kontrastují s jednoduchou elegancí bílých límečků, nenápadných, avšak precizních kravat od Dreaming of Monday a dobře střižených a stejně tak šitých obleků . Se samozřejmostí si obléknou vytahané triko pod oblek z prestižního krejčovství. Pokud je od země nedělí skvělé boty, mají na nohách kožené tenisky. Lépe se v nich totiž šlape na kole.

Vypadat jako Švéd není jednoduché

Ale také to není nemožné. Zevnějšek však úzce souvisí s tím, co máte uvnitř. Dobrá nálada, spokojenost a radost. Osobní dynamika. Hrdost na svůj původ a také na to, že v anketách vždy obsazují přední příčky jako nejkrásnější muži. Navíc jsou Švédové zdraví. Mentálně i tělem. Tělesné zdraví a kondice se projevuje navenek v symetrii těla a takové se, pánové, obléká mnohem snáze. O symetrii těla si popovídejte on-line s Erikem. Třeba najdete cestu.

Pište své názory a náměty tady dolů ↓ ↓ ↓ do komentářů.  Každá vaše myšlenka mě zajímá.