Také nutíte vaše hosty, aby se zouvali?

17.02.2020

Dostanete-li tolik důvěry a někdo vás pozve na návštěvu k sobě domů, není to o nic méně důležité, než jakékoli setkání ve společnosti. Rodinná obydlí jsou různá, návyky jejich obyvatel stejně tak. Je téměř jisté, že se dostanete do situací, o jakých jste nepřemýšleli a setkáte se se všemi tam bydlícími. Oproti společenským setkáváním vám nikdo nepošle pozvánku s určeným dress code. Je na vaší emoční inteligenci a společenské vyzrálosti, abyste to sami nebo společně s partnerem či partnerkou zvládl. Důležité je vše, co uděláte, avšak přípravou to začíná.

Zdroj obrázku: budejovice.rozhlas.cz

Pokud jste zváni na návštěvu, vždy je nutné něco s sebou přinést. Pro ženu hostitele kupte řezané květiny. Je obvyklé a na tomto místě doporučeníhodné, aby byly čerstvé, tedy zakoupené s nejlepším možným úmyslem, pokud možno v den návštěvy. Na řezaných květinách prosím nešetřete. Je to poznat. Nemyslím si, že je nutné rozlišovat, zda je hostitelka mladá a proto jí koupíte veselé květy v několika barvách, nebo je žena ve věku vašich rodičů a proto se "musí spokojit" s temnějšími tóny. Myslím, že takto byste také mohli dát velmi netaktně najevo to, co se najevo nedává - tedy věk ženy. Zvolte květy, které se vám líbí, případně víte, že je má dotyčná ráda a to v lichém počtu. Nekupujte žádné květiny v celofánu nebo jiném obalu.

Přineste vhodný dar i muži

Pro hostitele, tedy muže, jsou vhodné dary, které můžete společně případně konzumovat. Lahodné čaje, pivní speciály nebo víno. Láhev běžného vína nikoho neurazí, avšak také není ničím výjimečná. Postarejte se tedy o výjimečnost tím, že vyberete víno výběrové, tedy například odrůdové s přívlastkem. Pokud neznáte přesně, jakou cukernatost zvolit s ohledem na preference hostitelů, doporučuji zvolit polosuché. Udělejte si čas a vyberte ve vinotéce u odborníků, nechejte si poradit. Nedovolím si tvrdit, že některé přívlastky budou jistě lepší než ty druhé a zda bude pozdní sběr vždy lepší než kabinet. Ujistěte se, že etiketa láhve je neporušená a láhev je čistá. Investujte také do dárkové tašky. Není vhodné předávat láhev jen tak držíc ji za hrdlo nebo ji vytáhnout z ošoupané igelitky. Vyberte štíhlou decentní dárkovou tašku, nejlépe bez jakýchkoli potisků a sloganů o víně či pravdě. Pro dražší vína je vhodná krabice na víno ze dřeva, ve které láhev leží.

Být hostem je společenská událost.

K samotné přípravě k odchodu na návštěvu náleží také váš vizuál - péče o tělo a vhodný oděv. Připadá mi nadbytečné zmiňovat se o tom, že si máte umýt a upravit vlasy, osprchovat se a oholit svoji tvář, jste-li muž. Proto to ani zmiňovat nebudu. 

Doporučuji lehký parfém. Oblečte si decentní sestavu. Za vhodné považuji plátěné chinos, dobrou košili s dlouhým rukávem a sako. Nezapomeňte na vhodné a vkusné doplňky. Jistě nic nezkazíte, když si vezmete pletenou nebo vlněnou neformální kravatu nebo veselý motýlek a k tomu vhodný kapesníček. 

Pozor. Budete možná odhaleni.

Pro ženy jsou vhodné kombinace sukně a halenky, k tomu cardigan nebo svetřík. Dovedu si stejně dobře představit, že půjdete v dobrých kalhotách a vhodně je doplníte například dámskou košilí. V obou případech můžete svetr nahradit nebo při chladnějším počasí doplnit sakem. Oba dva, jste-li v páru nebo každý samostatně, věnujte soustředěnou pozornost vašim ponožkám nebo punčochám. Ve většině česko-moravských domácností dostanete příležitost se zout - tedy potupně zout. Vaše ponožky nesmí za žádnou cenu vykazovat jinou strukturu úpletu na špičkách vašich prstů než na ostatní ploše. Nejlépe uděláte, když si obujete nové nenošené ponožky. Pokud vám hostitelé nabídnou, že se zouvat nemusíte, tiše nebo nahlas jásejte a neodporujte. Dostali jste možnost vypadat dobře i na návštěvě. 

Buďte stylově vyzrálí a vyvážení.

Za velmi důležitou považuji také vzájemnou partnerskou vyváženost - tedy jakousi vizuální integritu. Nemám na mysli, aby měl muž červenou košili (té se už opravdu nadobro zbavte), protože ona má červené šaty. Mám na mysli úroveň. Pokud si žena přeje obléknout si šaty, je nutné, aby měl muž po celou dobu návštěvy na sobě sako. Jestliže se vaše partnerka rozhodne, že půjde v kalhotách a topu, také vy můžete obléci pod sako třeba jen triko. Sako nikdy ani na návštěvě nesundávejte. Jste na návštěvě.

Post scriptum.

Jste-li právě vy v roli hostitele, nežádejte, prosím, vaše návštěvy, aby se zouvali v předsíni. Naopak. Přivítejte je obutí v běžné obuvi a dejte jim najevo, že jsou vítání. Pro vaše návštěvy není snad nic potupnějšího, než sedět u vás v obýváku krásně oblečení, avšak bez bot. Co si o tomto českém fenoménu, který se ve světě téměř nevyskytuje, myslíte? Nutíte návštěvy k vyzutí?