7 způsobů, jak se (ne)hádat o politice doma
Patříte-li mezi většinu, účastníte se setkání s vašimi příbuznými mnohdy se smíšenými pocity. Na jedné straně vás jistě může těšit, že se potkáte i s těmi, které nevídáte často, odvrácená strana této mince je však fakt, že pokud jste s nimi dostatečně dlouho, poznáte, jak propastné rozdíly máte v některých názorech na stejnou věc. Může jít o sport, vhodné počasí nebo o podnikání. Jedním z těch tradičních názorově široce rozkročených témat je však politika.
Jak se vyhnout politice, když víte, že vždy skončí emočně vypjatou patovou situací a mnohdy nelze názory ostatních ani poslouchat? Jak odvrátit konverzaci od politického tématu a změnit směr? A lze vlastně o politice opravdu férově diskutovat?
Celý článek si můžete přečíst zdarma pod obrázkem nebo poslechnout jako podcast.
Zdroj obrázku: flammialaw.com
Je spíše neobvyklé, že všichni členové rodiny mají stejné politické názory. Podíváte-li se do své vlastní, zjistíte nejspíše, že se zde o jednotu v přesvědčeních spíše nejedná. Může se jistě stát, že v době, kdy média zaplňují extra negativní reprezentanti našeho státu, je situace jiná. Velká část rodiny se nejčastěji shodne, že ten či onen, případně ona, je ztělesněním antipolitika, psychopatického egoisty či bezpáteřní ponravy. Můžete být vlastně takovým politikům "vděční", protože často spojují dva nesmiřitelné politické názory v rodině na jistou dobu v jeden celek.
Základním předpokladem pro zodpovězení většiny otázek k diskusi o politice jsou první tři z nich.
1_Chcete se politice vyhýbat nebo o ni diskutovat? Pokud už o ni diskutovat chcete, je nutné položit si druhou otázku.
2_Jakou úroveň tolerance máte vůči názorům, které mohou být od vašich mírně odlišné, zcela jiné nebo jsou jak z Marsu? Máte-li politiku mezi oblíbenými tématy a míru tolerance vysokou, je odpověď na třetí otázku stejně tak na místě.
3_Čeho chcete dosáhnout? Smíření, způsobit změnu názoru někoho jiného nebo si chcete jen užít hodnotnou debatu a zjistit tak něco navíc o ostatních? V případě, že tušíte, že i přesto, že je váš záměr dobrý, dojde k rodinnému dramatu, politiku nezmiňujte, případně se do diskuse nezapojte.
Vyhněte se tématu jako boxer
Politické diskuse mohou u lidí vytáhnout na "světlo boží" mimo jiné i ta nejhorší prohlášení, která jste kdy slyšeli z jejich úst. Není výjimkou, že zazní nekorektní vyjádření, hrubá označení nejrůznějšími typy zvířat případně sprostá slova, která nebyla zadržena sítem etikety v komunikaci. Často dojde nejen k chrlení ohně z hrdel zastánců či protivníků, ale také k neuváženým neověřeným prohlášením, klevetám a pomluvám. A to vše velmi často v přítomnosti dětí. Opravdu nestojí za to rozpumpovat hlavu strýčka Zdeňka do ruda nebo způsobit dýchací potíže bratranci Jendovi tím, že prohlásíte, koho pak jste se rozhodli volit v blížících se volbách. Vyhněte se obloukem názorové srážce a i přesto, že máte názor jiný a stálo by za něj trošku "zabojovat", změňte téma. Může se stát, že to ostatní nepochopí napoprvé, proč nyní hovoříte o rozdílu v chuti mezi víny růžovými a červenými. Možná budete potřebovat více pokusů, jak nahodit jiné téma, stojí to však za to. Ochraňte harmonii domova a vztahů.
Jak hodit do ringu ručník?
"A co Juventus? Jak se projeví jeho popularita s příchodem Cristiana Ronalda?" Někdy může stačit jen zmínka o oblíbeném sportovním týmu člověka, aby se dostal z tématu politiky ven. Uznávám, že se v případě tak oblíbeného sportu, jakým je fotbal, může rozvinout i relativně rázná debata o tom, zda přestup vůbec něco způsobí nebo který tým je lepší. Vždy se však bude jednat o mírnější projevy než u politické hádky.
"Mohu ti nalít ještě doušek vína?" nebo třeba věta "Toto soté je vynikající. Nevadilo by vám sdílet se mnou váš recept?" jsou další dvě možnosti, které vám umožní oddělit zcela nesouvisejícím tématem jakoukoli hádku, té politické nevyjímaje. Je téměř jisté, že pokud jsou na obou bojovných stranách alespoň zbytky empatie, tak ocení, že jste do bouřlivé výměny názorů vnesli špetku zklidnění. Jistě můžete také zvolit zcela přímý způsob a říct: "Možná byste neměli mluvit o tom, v čem tak silně nesouhlasíte. Co si o tom myslíš, Petro?" Jasně tak říkáte, co chcete způsobit.
Diskutujte o politice mnohem lépe než politik
Pokud se rozhodnete vést o politice diskusi, připravte se na některé názory, které jsou v rozporu s vašimi. Jiný názor vás však může osvítit nebo rozzuřit, přičemž tato volba je zcela na vás. To, jak přijímáte jiné pohledy na stejnou věc nebo jen nové důkazy, je součástí vašeho rozhodnutí. Politické téma a jiné přesvědčení ostatních vás může rozžhavit doběla nebo se díky vaší otevřenosti dozvíte informaci, která vám byla zatím utajena a otevře vám novou perspektivu, jak se na situaci dívat.
Zde je sedmero návodů, tipů či zbraní, chcete-li, pro zdravou diskusi o politice s členy vaší rodiny či přáteli. Jen mezi námi, budete tím vzorem pro všechny politiky:
1_Stanovte si časový limit. Není možné, aby se mohl vyjádřit jen jeden nebo ti nejhlasitější a tím monopolizovali konverzaci. Stanovení časového limitu pro vyjádření poskytne každému diskutujícímu čas, aby řekl svůj názor a motivuje k tomu, jít rovnou k věci.
2_Poslouchejte. Nechte ostatní diskutující nerušeně říkat, co mají na mysli. Snažte se udržovat více méně neutrální tvář, aniž byste šklebili, kroutili očima nebo dělali něco jiného, co je může při jejich argumentaci rušit nebo zesměšňovat.
3_Řekněte svůj názor. Až přijde řada na vás, abyste řekli svou svůj pohled na téma debaty, nabídněte hlavní body svého názoru nekonfrontačním způsobem. Postupně volte vhodné argumenty a hovořte klidně.
4_Vyhněte se používání jmen. To je bod, kde se láme chléb. Pokud se uchýlíte k pomlouvání kohokoli, ať je to jeden z diskutujících nebo kandidát, kterému svůj hlas nedáte, vyvoláte hněv protistrany a ostatní přestanou poslouchat vaše věcné argumenty. Napadání není argument, často však způsobí, že se názor protistrany upevní v obraně proti vašemu útoku.
5_Neútočte. Když někdo řekne svůj názor, není důvod útočit na to, čemu věří. Pokud tak učiníte, druhou osobu pouze oddálíte od sebe a uzavřete budoucí příležitosti být vyslyšeni. Jedním ze způsobů, jak zahájit svoji vlastní řeč je například: "Právě jsi to dobře pojmenoval, já se na to dívám takto...". Tímto způsobem vyjádříte úctu k druhému člověku, před tím, než se vyjádříte.
6_Nesuďte. Politický názor, který není v souladu s tím vaším není nic neobvyklého. Nedělá druhou osobu horší, než jste vy nebo vyloženě špatnou. Jiný názor je jiný úhel pohledu, který vás může i obohatit, pokud si tento luxus dovolíte.
7_Stanovte hranice. Nevytahujte staré kostlivce nebo témata, která s debatou nesouvisí, případně víte, že právě toto téma nasměřuje diskutující jinam. To je debatní faul. Může se jednat o další oblasti, kterým je vhodné se vyhnout, aby bylo možné zůstat u věci.
Je možné odejít z diskuse s cizím názorem?
Každopádně by mělo být možné z diskuse odejít. S názorem či bez něho. Pro kohokoli z rodiny a z vašich přátel, který se nechce zapojit do politické diskuse, by měla existovat bezpečná zóna. Většinou vznikne přirozeně, profesionální diskutující si však stanoví, kam mohou odejít ti, kterým debata nevyhovuje. Poslat někoho někam není ono místo, které mám na mysli. Může to být například kuchyně, kde si můžete odpočinout sdílením receptů nebo mluvit o oblíbených restauracích. Pokud je hezké počasí, můžete jít ven a užít si trochu čerstvého vzduchu.
V každém případě se osobně vyhněte diskusím a debatám o politice, zvláště pak, máte-li vyhraněný názor, v případě, že jste v rodině noví a neznáte velkou část ostatních. Je nemoudré pustit se na první či druhé návštěvě rodičů vašich partnerů na tato pole. Politice se také všichni, levičáci, pravičáci i ti uprostřed, vyhněte u jídla. To je neutrální území a platí klid zbraním. Navíc, po dobrém obědě lze odpustit každému jeho názor, i vlastní rodině, jak svého času napsal Oskar Wilde.
Je nanejvýš pravděpodobné, že z debaty o politice si každý odnese názor. Nejčastěji však ten svůj. Každý odejde z politické diskuse se stejnou vírou, s jakou tam vešel. Je těžké změnit něčí během jednoho rozhovoru. Pokud si však navzájem projevujete úctu a věnujete pozornost tomu, PROČ věří tomu, čemu věří, lépe porozumíte tomu, jak dospěli ke svému stanovisku. Přeji vám hezké dny, smysluplné debaty a buďte elegantní.