6 tipů, jak naučit vaše děti etiketu u stolu

22.01.2023

Bojíte se, co to bude (zase) za ostudu jít s dětmi do restaurace? Okřikujete děti už tak dlouho, že s vámi u stolu raději nejedí? Omlouváte vaše děti slovy "doma jsou úplně jiní", když se chovají na návštěvě "jak vlčáci"? A večeříte někdy u zapnuté televize nebo s mobilem v ruce?

Zdroj obrázku: usu.edu

Dobré chování u stolu je důležitou součástí každého jídla a měli byste jej podporovat u dětí již od útlého věku. Poslední desítky let jsme však svědky poklesu společných jídel doma. Má to jistě na svědomí nárůst "televizních" večeří a také ranní shon. Dalším "viníkem" je sklon podávat dětem "finger food", tedy jídla, která nemusí jíst příborem. Pizzu, hamburgery a párky v rohlíku. Znepokojivé je, že mnoho dětí nastupuje na základní školu a neumí správně používat příbory, natož pak držet lokty u těla nebo žvýkat se zavřenými ústy.

Naučit své děti chování u stolu neznamená jen ukázat jim, jak správně držet příbor. Jde o to, umožnit jim poznat a ukázat, jak důležité je projevovat úctu a zdvořilost svým spolustolovníkům.

Buďte jim příkladem

Děti mnohem častěji dělají to, co děláte než to, co říkáte. Stanovte si sami pro sebe pravidla chování u stolu, které byste chtěli, aby přijali, a sledujte, jak vás kopíruji. Kromě manipulace s příborem budete pravděpodobně chtít, aby vaše děti ovládaly i další základní návyky. Umýt si ruce před jídlem, nemluvit s plnou pusou nebo nezačít jíst, dokud nejsou všichni u stolu. Udělejte si seznam všech způsobů stolování, které považujete za důležité, a kontrolujte sami sebe u jídla, zda je dodržujete vy. 

Nepřetěžujte je

Čas strávený u jídla se v mnoha rodinách stal bojištěm. Vy "štěkáte" nekonečný proud instrukcí na nereagující dítě a jste rudí vzteky. Příval příkazů "Nesrkej!" nebo"Seď v klidu!" a také "Nemluv s plnou pusou!" žádnou klidnou večeři ještě nevytvořil. Spíše je pravděpodobné, že se stane opak. Zkuste zpomalit a soustřeďte se vždy delší dobu na jeden aspekt dobrého chování u stolu.


Mohlo by vás zajímat

10 zásad, které u stolu (raději) neporušujte : Co s příborem, poloprázdnými sklenicemi nebo kouskem jídla mezi zuby? Jak na spaghetti a co se spadeným ubrouskem? Mohu mluvit při jídle a co mám dělat, když skončím dřív než ostatní?

Přečíst článek >>


Požádejte své dítě, aby si vybralo jeden způsob chování ze seznamu, který jste si připravili sami pro sebe. Pracujte na něm společně celý týden. Můžete dokonce vytvořit tabulku odměn a dát dětem třeba nálepku za každé dobře zvládnuté jídlo. Jakmile dokončíte společně týden, nachystejte extra odměnu. Za půl roku budete mít máte společně 26 návyků správného chování pod kůží.

Cvičení dělá mistra

U většiny věcí v životě platí, že čím častěji to děláte, tím lepší se stáváte. Chování u stolu není výjimkou. Bohužel je v mnoha rodinách život prostě příliš rušný na to, aby jídlo vsedě, a ještě k tomu společné, bylo normou. Nedávná studie americké FMI Foundation zjistila, že průměrná rodina sedí spolu u stolu jen čtyřikrát týdně. Mám rád odpaní informace: z této statistiky tedy vyplývá, že sedmnáctkrát týdně spolu nejedí. Mnoho z dotázaných "obviňovalo" fakt, že je to způsobeno konfliktem v plánování času. Velká část dává vinu také vlivu technologií a mobilním telefonům. 

Nelze popřít, že moderní život může být hektický. Udělejte však vše pro to, abyste co nejčastěji shromáždili svůj "kmen" kolem jídelního stolu. 

Můžete začít i tím, že jídlo spolu připravíte, budete brát ohledy na to, co rádi jedí vaše děti, ujistíte se, že si můžete u stolu popovídat. Pravidelné společné stravování má obrovskou výhodu v tom, že zlepšuje vztahy mezi rodiči a dětmi. Dětem dává pocit stability a propojení. Každopádně (pokud ho nemáte) zaveďte pravidlo "během jídla žádné obrazovky, monitory ani displeje". Povzbuďte své děti, aby u přípravy, chystání stolu a u snídaně a večeře mluvily o svém dni. Nebo navrhněte témata vhodná pro jejich věk, do kterých se však mohou zapojit všichni členové rodiny. Pamatujte však, že na řešení problémů jsou rodinné porady.

Nenechávejte je doma

Pokud chování vašich dětí u stolu nechává příliš mnoho vašich přání nesplněných, možná se budete zdráhat vzít je s sebou na svatby, slavnostní akce a jiné formálnější příležitosti. Zároveň jsou právě tyto zážitky pro ně nutné. Čím více jsou vystaveni takovým typům událostí, tím vybroušenější bude jejich chování u stolu. Ruku v ruce s každou takovou příležitostí roste také jejich sociální sebevědomí.

Před akcí je dobré s dítětem promluvit o prostírání, aby se seznámilo se správným používáním příboru, inventáře i ubrousku. Naše lekce etikety pro děti zahrnují čtyřchodový nedělní oběd, aby měli "studenti" dostatek času uvést to, co se naučili, do praxe. Rodiče nejsou přítomni, osvědčilo se mi být tam s dětmi sám.  

Zkoušejte nové chutě

Povzbuďte své dítě, aby vyzkoušelo nová a neznámá jídla. Připravte je doma, dejte jim ochutnat kousek na společenské akci nebo v restauraci. Je dobré mít v rodině pravidlo, že každý u stolu ochutná malou porci všeho, co se podává. 

Promluvte si se svým dítětem o tom, že je důležité nevyjadřovat se negativně k jídlu, které nemá rádo. Mělo by brát ohled na ty, kterým jídlo chutná.

Některá jídla je složitější sníst než jiná. Je tedy více než užitečné dát dětem několik rad, jak zacházet s pokrmy, které může být těžší zvládnout. Jíst hamburger příborem, chřest s omáčkou Bernaise či spaghetti al pomodoro. Nebo třeba sushi pomocí hůlek.

6 tipů, jak učit děti etiketu u stolu

1. Vytvořte tabulku odměn pro každého člena rodiny, včetně rodičů. Napište všechny způsoby etikety u stolu, jaké se musí děti i dospělí naučit.

2. Nechte své dítě naplánovat jídlo, které zahrnuje polévku, předkrm, hlavní chod a dezert zcela podle jeho oblíbenosti. 

3. Procvičte si používání správného zakládání příborů tak, že jej nakreslíte na papír a příbory označíte čísly v pořadí, v jakém se používá. Můžete je také vystřihnout nebo použít opravdové příbory.

4. Dejte malý zvonek k jídelnímu stolu a zazvoňte, když někdo žvýká s otevřenou pusou, opírá se loktem o stůl nebo dělá něco, co by z pohledu etikety neměl. Nechejte děti, aby hádaly, které pravidlo etikety bylo porušeno.

5. Požádejte své dítě o pomoc při plánování týdenního jídelníčku tak, aby obsahovalo potravinu nebo koření, které ještě nezkusilo.

6. Přihlaste vaše dítě na Nedělní oběd s etiketou u stolu, aby vidělo, že to, co vyžadujete vy, je běžné i v jiných rodinách. Bude také s ostatními dětmi u stolu "na jedné lodi".