10 lapálií stylových mužů a jak je řešit 2/2

31.08.2021

Úvod k tomuto článku je v předešlém díle. Raději však, jako je dobrá praxe u většiny seriálů, se společně podívejme na to, co se stalo našemu "hrdinovi" v předešlé části. Rozhodl se mít styl. A to  jej přivedlo do situací, do kterých by se ostatní muži, styl postrádající, nemohli dostat. Puky na kalhotách tupé, plnící pero bez inkoustu nebo šmouhy na špičce boty. 

Zdroj obrázku: aaaluxerolex.com

Pro muže stylu je to blížící se katastrofa. Může mít však i tyto další zničující projevy. Posuďte sami rozsah případných škod: 

5. Uvázaná kravata nemá správnou délku

Muž oplývající osobitým stylem ví, kdy, jak a jakou si má při jisté příležitosti uvázat kravatu. Při běžné výšce kalhot, tedy nad bedra, je špička běžné kravaty ve stejné rovině jako pasový límec, respektive dotýká se spony opasku. Víte, že jsem relativně tolerantní, takže pár milimetrů nahoru či dolů nic neovlivňuje. Pokud však kravata dosahuje, a raději opakuji, u běžných kalhot až na poklopec, máte problém. U kalhot s vyšším pasem je tento jev přirozený.

Jak to řešit? Převázat. I přesto, že to děláte už poněkolikáté a nedaří se přesně trefit správnou délku, pokračujte. Klidně pětkrát, klidně sedmkrát. Každá kravata je jiná a máte-li sadu kravat z různých zdrojů, dob i materiálů, je více než jisté, že si nemůžete zapamatovat, v jakém místě je onen šev, aby délka "klapla" na poprvé.

6. Knoflík na saku se povolí

Na vašem saku nejčastěji zapínáte a zase rozepínáte jen jeden jediný knoflík. Je to ten, který je umístěný blízko plexus solaris. U dvouknoflíkového saka je to ten horní, u třech knoflíků je to ten střední. U saka s jedním knoflíkem je to právě on. Časté používání jednoho knoflíku a také fakt, že sako drží zapnuté právě jen díky jemu způsobuje, že nit může povolit. Knoflík buď vypadá jako na dálkové ovládání nebo upadne.

Jak to řešit? Když při zapínání saka zjistíte, že je knoflík povolený, udělejte si na dvě tři minuty čas, knoflík odstřihněte, vytahejte z látky i dírek knoflíku všechny zbytky nití a knoflík na stejné místo přišijte. 

Nit neutahujte příliš, aby mezi látkou a spodní stranou knoflíku byl prostor pro tzv. krček. 

Ten uděláte po přišití obtočením niti několikrát kolem a několikanásobným prošitím krčku. Naučte se přišívat knoflík, jednoho dne tuto znalost zcela jistě použijete.

7. Špičky límce košile jsou otřepené

Nosíte-li košile, což velká část stylových mužů dělá, je nutné je také po každém použití prát. Právě praní způsobuje, že tuhé části košil, zde myšleno límce a hrany manžet, v pracím bubnu narážejí na lopatky. Často jsou to tedy první části, kde zaznamenáte poškození košile a nejprve nepatrné, po chvíli patrnější roztřepení látky. Nikdy nenoste košile s otřepenými hroty límců nebo poškozenými manžetami. Vždy je tato zanedbanost vidět.

Jak to řešit? Když to zjistíte, máte dvě možnosti. To samotné je fajn. Mojí první volbou je nechat vyměnit límce i manžety, případně jen límce. Je jasné, že neseženete stejnou látku, vyjma případu, že máte košile z krejčovství a byli natolik moudří, že jste si objednali límec i manžety navíc. Pokud ne, nahraďte poškozené límce bílými límci i manžetami a udělejte z košile tzv. Winchester košili. S bílými límci a manžetami. Zvolte tužší límce, protože takové košile je vhodné nosit jen s kravatou. Zmíněnou druhou možností je košili vyhodit.

8. Mastný flek "přistál" na kalhoty

Většinou je na vině mastnota. Stačí kapka vývaru při obědě, otření se krémem na boty nebo mimo kontrolu letící oliva u večeře. Kalhoty na stehnech toho už viděly dost. 

Každý flek ubírá body nejen na estetice stylového muže, stejnou měrou také klesá jeho sebevědomí. 

Není možné, abyste tak chodili mezi lidmi, to uznáte. Případně každému, s kým se setkáte, vysvětlovali, kde se vám to přihodilo a dodávali s úšklebkem, co za zvíře jste.

Jak to řešit? V případě, že se to stane přes den a vy nemáte možnost se převléct, je první pomocí zakoupit v nejbližší drogerii ČIKULI, tedy benzinový čistič skvrn. Rožkem plátěného kapesníku, který nosíte v pravé kapse kalhot (jak jinak, že ano) po vláknech látky vytřete mastnotu z látky ven. Nenamáčejte moc, u světlých látek by se vytvořily větší fleky. Doma mějte nebo si kupte PULIMAK 1, odstraňovač mastnoty ve spreji, který po nanesení ztuhne v prášek a flek je pryč.

9. Ve skříni nevisí vyžehlená bílá košile

To je mrzuté. Právě v okamžiku, kdy se dozvíte, že je možnost setkat se večer s důležitým obchodním partnerem na večeři nebo přijde na řadu večeře při svíčkách s ženou snů, nemáte co na sebe. Žádná jiná košile není pro tyto příležitosti dost dobrá. Jen bílá košile je bílá košile.

Jak to řešit? Nejlépe tomuto stavu předcházejte dostatečným počtem košil, respektive dostatečným počtem bílých košil. Nosíte-li výhradně bílé košile každý den, měli byste jich mít dvanáct. Pravděpodobnost, že tam ani jedna nebude viset, když ji potřebujete, je malá. Máte-li bílé košile například jen dvě, musíte to hlídat o to více. A také umět košile vyprat, pověsit a vyžehlit. Ale to už je maličkost, když už umíte žehlit puky a přišívat knoflíky.

10. Vaše manžetové knoflíčky zůstaly doma

Situace, kterou mám nedávno za sebou. Běžný denní oblek jsem na večerní akci vyměnil za tmavý, košili s italskými manžetami svlékl a oblékl si košili s manžetami francouzskými dvojitými. A knoflíčky nikde. Zapomněl jsem je doma. Nelze jít bez nich, protože manžety jsou hutné, trčí ze saka a nevypadá to vůbec dobře.

Jak to řešit? Někde nějaké koupit. Můžete si vyhledat nejbližší krejčovství a vpadnout tam za tímto účelem. Vždy nějaké v lepší kvalitě mají. Manžetových knoflíčků sice už máte dost, ale jedny navíc se v budoucnu neztratí. Nebo navštívit běžný obchod s konfekcí a koupit nějaké laciné náhrady, které si poté už ani jednou nevezmete na sebe. Dalším potenciálním zdrojem jsou starožitnosti, kde se tu a tam objeví nějaké stylové z minulého století. K těmto kupujete navíc ještě příběh.

Řešení spousty další lapálií s oděvem, postup, jak žehlit košili nebo jak vyleštit boty do dokonalého lesku najdete v samostatné kapitole mé knihy Smart Casual.