5 věcí, které musíte vědět o polo triku

03.09.2019

Je to podobně, jako když se rozhodnete jíst zdravěji. Mít styl je také jen otázkou rozhodnutí. Na druhou stranu musím uznat, že ne každý je obdařen schopností posoudit, co styl je a co nikoli. Přesto, že se člověk rozhodne dobře vypadat, ne vždy to dobře dopadne. Mnozí sází na značky nebo na módní prvky v oblékání. To je však cesta, která styl nezaručuje. Naopak. Může vás silně od stylu odklonit.

1. Kdo mi pomůže nalézt vlastní styl?

Ne každý je sám schopen rozpoznat, který typ oděvu styl má a umět jej využít pro tvorbu vlastního oděvního stylu. Absence autorit, které by byly stylovými vzory a vedly osoby stylově nedozrálé směrem k osobnímu stylu vyzrálému, způsobuje, že stylově oděných lidí je kolem nás až žalostně málo.

Mít styl je snadnější, než to z prvních dvou odstavců vyplývá. Stačí si pořídit kusy oděvů, které mají styl samy o sobě a ony vám ho propůjčí. Pokud k tomu zvolíte správnou velikost a budete se držet základních klasických barevných kombinací, je téměř zaručeno, že stylu dosáhnete. Pokud si nejste jistí, tak mi nezávazně napište, pomohu vám.

2. V polo triku nejste polooblečení...

Jedním z oděvů, který má styl již téměř sto let, je polo triko, chcete-li polo košile. Právě nejasné označení, zda jde o košili nebo o triko, dělá z tohoto kusu celkem univerzální oděv. Pozor. Nejedná se o "polotriko" nebo "polokošili" ve smyslu, že tento oděv je něčím polovičatým, tedy neúplným. Slova s předponou "polo-" se sice v českém jazyce váží k absenci celistvosti, v případě polo košile (nebo polo trika) je jméno odvozeno od jezdeckého sportu - koňského póla.

Tento sport, respektive jeho jezdci, využili skvělého vzhledu a funkce oděvu, který má svůj původ na antuce tenisových dvorců ve Francii. Právě hráči póla a lidé "motající se" kolem jejich koní dali tomuto oděvu jeho dnešní jméno. Vypravte se na turnaj v koňském pólu a uvidíte polo triko v dynamické akci. Pro vás, diváky a hosty těchto turnajů, však doporučuji jiné oděvy. Ať jste žena, muž nebo jdete s dětmi, podívejte se na jednoduchý návod.

3. Kdo byl René Lacoste?

Koncem dvacátých let minulého století zpopularizoval pan René Lacoste, vynikající francouzský tenista, nový oděv pro tento "bílý sport". Namísto dříve používané běžné košile přišel jednoho dne na dvorec v něčem, co nahoře silně připomínalo košili, ale dole to bylo tričko. Košile měla límeček a pár knoflíků, ale přetahovala se přes hlavu. Použitý materiál, tedy úplet (pletenina se na košile do té doby nepoužívala), umožňoval lepší pohyblivost paží a těla hráče při zachování nutné elegance, se níž byl tehdejší tenis pevně spojen.

Svět se poprvé díval na rodící se legendu pod označením L12.12. (L = Lacoste, 1 = typ materiálu piqué, 2 = krátké rukávy, 12 = počet testů před ušitím prototypu). Tenisový úspěch Reného Lacoste připravil půdu pro úspěch jeho oděvu. Spojením svého jména s úspěšným podnikatelem v pletařském průmyslu André Gilliérem vyústilo v roce 1933 v založení firmy a také značky Lacoste, která se svým typickým symbolem krokodýla existuje a vzkvétá i dnes.

4. Noste polo triko správně.

Polo triko je stylem přímo nasáté. Aby vám však styl propůjčilo, noste jej, prosím, správně a "styluplně":

  • Vždy ven z kalhot, vždy přes kalhoty. Výjimkou jsou golfové turnaje, kde golfová etiketa vyžaduje, aby bylo polo triko nošeno v kalhotách. Důvodem je estetika. Ostatní hráči se nechtějí dívat, jak váš odpal, pitch nebo chip zvedne vlající triko a obnaží vaše břicho nebo záda. 
  • Zapínejte všechny knoflíky až ke krku. Měkký, z žebrovaného úpletu vyrobený límec, má hezký tvar výhradně, když je zapnutý. Pokud triko nezapnete, vypadáte vždy neupraveně. A to si polo nezaslouží.
  • Nikdy, ale opravdu nikdy nenoste límec zvednutý nahoru. To je trapas. Chodit se zvednutým límcem polo trika je více jak faux pas. Je to oděvní příšera, která otáčí nebožtíkem René Lacostem v jeho hrobě.

5. K čemu polo triko (polo) nosit?

Skvěle se hodí ke sportovně elegantnímu stylu. Oblečte si chinos kalhoty ve světlé barvě (béžové nebo šedé) a zkombinujte s bílým nebo tmavě modrým polem. Nebo si oblečte na volný čas šortky (ne třičtvrťáky) a doplňte je polem v tmavé lahvové zelené nebo se silnými pruhy po vzoru ragbyových dresů. K polu se skvěle hodí separátní sako nebo blejzr a také svetr s průkrčníkem do "V". Košili připomínající límec je vzadu vidět a vytvoří velmi elegantní vzhled.

V dámských šatnících se polo triko zabydlelo stejně pohodlně, jako další oděvy, které jsou praktické a elegantní a byly původně stvořeny výhradně pro muže. Také ženy oceňují na omak příjemný materiál bavlněného piqué (bavlněný úplet s mini strukturou) univerzálnost použití ve sportovně elegantním šatníku a jistě i celkem snadnou dostupnost v mnoha barvách.

A na závěr...

Ať ženy či muži, vyhněte se jakýmkoli nápisům a výrazným logům výrobce. Nejste přece billboard nebo plakátovací sloup. Žádná značka za vás styl neudělá. Vy jste značka...