Vlna na holé tělo? 10 důvodů, proč ano.

17.11.2021

Jak je možné, že některá vlna vám doslova "ukouše svrchní stranu kůže" a jiná nikoli? Kde se taková vlna získává, jaké má vlastnosti a jak můžete všech deset důvodů, proč ji nosit, naprosto jednoduše a prakticky využít? K odpovědím přidám navíc návod, kde pořídit rolák z merino vlny, který vám bude sedět jako ulitý.

Dnes jsem si na naší chodbě zapózoval v jednom outfitu s různými roláky. Oproti mé dennodenní bílé košili je změna markantní. 

Odpovědí na první otázky je merino vlna

Je mnohem jemnější a měkčí než běžná vlna z ovcí. Produkují ji ovce Merino, které dnes nejčastěji spásají travní porosty vysočiny Austrálie a Nového Zélandu. Od 12. století, kdy bylo toto ovčí plemeno vyšlechtěno ve Španělsku, se u ovcí tohoto typu vyvinulo nejměkčí a nejjemnější rouno. Má vynikající vlastnosti, ovce díky ní odolávají teplotám od -20°C do +35°C. A s moderní technologií spřádání a úpravou vláken vytváří merino vlna vynikající tkaniny, které na všech frontách překonávají materiály, jako je bavlna nebo syntetika. Vlna merino přináší styl, pohodlí a výkon v dokonalé harmonii.

Méně praní, méně žehlení, více času na zábavné věci...

Žehlím rád, je to pro mě relax a nečiní mi problém "hodit věci do pračky". Avšak kdykoli to mohu nedělat, mohu dělat něco jiného. Navíc neodčerpávám vodu ani nepřidávám tu odpadní k čištění, nespotřebovávám prací mýdlo. Oděvy z merino vlny mnoho z běžné oděvní péče jednoduše nepotřebují. S jistou, ale malou nadsázkou, se čistí samy a samy se i žehlí. Vím, že přeháním, čtěte však dál.

Ve Vašem šatníku není, neměla by být, vlna ničím novým. Lze ji skvěle využít na výrobu vašich sak, obleků či kostýmů. Je optimální na výrobu šatů, sukní i krejčovských kalhot. Také mezi slovy "svetr" a "vlna" je často ono "rovná se". Pamatuji si však také, že jsem měl jako chlapec čepici z vlny. Byl jsem přesvědčen, že mě doslova "sežere zaživa" a na dlouhá léta si vypěstoval odpor k čepicím. Merino je však jiná, klidně ji lze obléct na holé tělo. Pokud má oděv navíc ještě dobrý střih, je pocit z detailů naprosto báječný. A já tuto zkušenost mám. Rolák ušitý z merino vlny na míru v krejčovském atelieru Ditafil, který je sponzorem tohoto článku. Vstoupit do ateliéru >>

Roláky ušité na míru z nejjemnější merino vlny. Vybral jsem si přírodní, zvláštně červenou a černou barvu.   

"Naším cílem je perfektní symbióza skvěle padnoucího střihu, dokonalého řemeslného provedení a Vašeho já." 

Před tím, než se dostanu právě k tomu, jak pořídit takový oděv, dovolte mi deset důvodů, proč byste měli věnovat merinu svoji pozornost. 

1. Je termoregulační. 

Merino vlna má přirozený systém regulace mikro klimatu na vašem těle. Prodyšnost, paropropustnost a velká nasákavost merino vlny jsou vlastnosti látky, které mají velké výhody, pokud jde o pohodlí. Merino vlna je ideální pro celoroční oblékání.

2. Ochlazuje. 

To slovo neberte prosím doslova, není to klimatizace. Avšak když je horko, vlákna absorbují částice vlhkosti vašeho těla a později je odpařují mimo látku. Odpařování z povrchu má za následek onen chladivý efekt.

3. Zahřívá, respektive izoluje od okolní teploty. 

Pokud je okolní teplota nižší, než je ta vaše, vodní pára způsobená přirozením pocením kondenzují uvnitř vlákna, uvolňují teplo a udržují vás v příjemném tepelném prostředí podobném tomu vašemu.

4. Merino vlna je odolná vůči zápachu. 

To chápejte tak, že má přirozené antibakteriální vlastnosti. Merino vlna si s pachem poradí mnohem snáze, protože není živnou půdou pro bakterie. Bez ohledu na to, jak je horko, budete se cítit svěží po celý den. To zní jako z reklamy, nemýlím-li se. Váš rolák z merino vlny nebude nelibě vonět - jako třeba bavlněná košile po celém dni nošení. Navíc ji nemusíte prát pokaždé, když ji nosíte. Stačí ji pověsit pod širým nebem, když neprší, případně na balkon nebo k otevřenému oknu a druhý den si ho plnými doušky užít znovu.

5. Rychlé schne. 

Merino vlna je překvapivě jemný úplet, který snadno odpařuje vodu. Látka a tedy i rolák z ní je suchý mnohem dříve, než vaše ostatní oblečení. Stačí jej rozložit a usušit naplocho na ručníku. Vlhké, myslím propocené, oděvy z merino vlny vyschnou pověšené na ramínku během několika desítek minut.

6. Materiál je odolný proti pomačkání. 

Díky elastickým vlastnostem vlákna merino jsou výrobky z něj extrémně odolné proti mačkání. Pokud rolák položíte, aby uschnul, je žehlení volitelné, spíše není nutné. A když cestujete se sbaleným kufrem, stačí takový oděv vytáhnout, pověsit je na půl hodiny a je vše v pořádku. Oděvy z merino vlny jsou dokonalým společníkem na cesty, nevznikají na něm žádné nevzhledné stopy zpod bezpečnostních pásů nebo popruhů batohu. Zde si to srovnejte s vaší bavlněnou košilí.

7. Lze prát v pračce, pokud je to vůbec nutné. 

Přirozená ochranná vnější vrstva roláku z merino vlny zabrání vstřebání skvrn. Když je však váš budoucí oblíbený oděv špinavý, stačí jej vyprat na nízkou teplotu s volbou programu na vlnu. Pro ty z vás, kterým nevadí čas od času ruční praní, je vlažná vodní lázeň s jemným mýdlem to správné řešení. Oděvy však nemusíte dávat do čistírny, ušetříte čas i peníze.

8. Žádné svědění. 

Když se řekne vlna, mnohým z vás naskočí husí kůže při vzpomínce na kousavý svetr? Opravdu "superjemná" vlákna merino vlny mají tloušťku pouhých 17 mikronů (tisícin milimetru). Pro srovnání, lidský vlas má tloušťku mezi 60 a 180 mikrony. Tedy i více jak 10krát větší průměr. Merino vlna je tedy pružnější, jemně se ohýbá k pokožce a ani trochu nesvědí.

9. Je odolná a pevná. 

Merino vlna je 6krát pevnější než bavlna. Každé vlákno lze ohnout tam a zpět více než 20000krát. Pro lepší představu se hodí srovnat tento výkon s bavlnou. Ta odolá takovému lámání jen 3200krát. Oděvy z merino vlny vám vydrží sloužit dlouho. Velmi dlouho.

10. Nejsou známy alergické reakce. 

Merino vlna a výrobky z ní jsou stvořené pro "stylaře" s citlivou pokožkou. Navíc, některé výzkumy prokázaly, že nošení triček nebo svetrů z merino vlny výrazně snižuje příznaky ekzému u dospělých i kojenců ve srovnání s jinými látkami.

Nosím roláky. Roláky jsem vlastně nikdy nepřestal nosit. Nezanevřel jsem na ně od dětství. Rolák z čisté přírodní vlny upletený ručně s aranskými vzory mám od mé mámy už dvacet let. Roláky nosím do obleku i pod army bundu, ke krejčovským kalhotám i džínům ze surového selvedge denimu.

"Jako teenager jsem nosil černý rolák v duchu podpory kapel jako jsou Depeche Mode nebo Erasure." 


Rolák na míru zdarma? Za 14 dní máte hotovo.

Jakákoli obava z toho, že vám bude rolák tu těsný a nechá příliš vykukovat vaše břicho a tam zase volný, že budete vypadat jako meteo balón, už není opodstatněná. V krejčovství Ditafil vám nejprve vezmou míry. Obvody krku, paží, zápěstí a také kolem hrudi a pasu. Pak také změří délky paží a společně se shodnete na délce svetru. Díky tomu jej můžete nosit i v kalhotách i na nich. Pak si vyberete z několika barev nejjemnější merino upletené v Česku. Já měl na výběr z cihlově červené, černé, pískové a béžové. Moje první volba padla na ten červený.

Na druhé zkoušce už jen společně s krejčovskými mistry doladíte detaily, zkontrolujete výšku roláku a nedočkavě odsouhlasíte, že podle stejného vzoru si přejete i ostatní odstíny. Za čtrnáct dnů už je oblékáte na holé tělo a divíte se, jak jste svůj dosavadní život mohli strávit bez něj.

Rolák na míru opravdu jako dárek?

Objednejte si 4 roláky na míru v krejčovství Ditafil a jeden z nich dostanete zdarma. Podmínky této nabídky, nezávaznou schůzku k "osahání" materiálu nebo první termín na měření si dohodněte s paní Ditou Krupicovou e-mailem nebo telefonicky.