Sladká etiketa? Jak na dortíky, lívance a koláčky

21.04.2023

"Myslela jsem, že vyletím z kůže... Vzala ten klínek dortu do ruky a ukousla jeho třetinu. Část měkoučké pěny dopadla na okraj talířku, který nechala na konferenčním stolku. Bože! Drobky křehkého korpusu se snesly na koberec s dlouhým vlasem..." Něco vám to připomíná?

Oblíbenost dezertů je velká. Stejně tak i neznalost, jak je jíst. Patří k nedělním obědům, s jistou nadsázkou je podávání "něčeho sladkého" přímo vyžadováno. Zvláště pak přijdou-li na návštěvu přátelé, rodiče či známí. Také u obědů běžnějších, tedy bez návštěv, můžete malý dezert zařadit a ukázat svým dětem váš životní styl jménem dolce vita - schopnost užívat si bohatství života a nadbytku, kterým zřejmě oplýváte. Neopomínejte však do svého života přizvat také etiketu stolování.

Sladká etiketa rozlišuje

Dezerty můžeme rozdělit do několika skupin. Níže uvedené čtyři základní druhy, obdobně jako druhy vín, vyžadují různá zacházení, podávání a odlišné příbory, případně i možnost jíst rukou. Žádný strach, nejedná se o nic komplikovaného. 

Je jedno, zda jíte sladké v kavárně, na svatbě nebo doma. Také na návštěvách všeho druhu se to dezerty často jen hemží. Zde pár námětů, jak to zvládnout, aniž byste ztratili tvář:

1. Dorty, bublaniny a velké koláče

Řez z většího celku, například cheesecake, výseč jablkového koláče nebo i řez bublaniny. Případně kousek jiného dortu. Dezerty typu dort, řezy nebo velké koláče podávejte na dezertním talířku a doplňte dezertní vidličkou a čistým papírovým ubrouskem. Dezertní vidličky jsou běžnou součástí nabídky v kavárnách, mějte je však i doma. Jsou charakteristické svojí velikostí dosahující asi 2/3 masové vidličky. Jeden z krajních hrotů je tradičně zesílen a slouží k ukrajování. 

Čemu se vždy vyhněte? 

Nikdy neberte řezy, koláče nebo kusy bublaniny do rukou. Vidličku držte v pravé ruce, hroty ať směřují dolů k talířku. Ukrojený kousek poté napíchněte a vložte do úst. 

2. Zmrzlina, sorbet nebo pěna 

Čokoládový mousse, porce smetanové zmrzliny s vlašskými ořechy nebo jahodový sorbet. K pěnám, sorbetům a zmrzlinám patří hodící se misky a lžičky, přičemž s těmi na sorbet, připomínajícími více malou lopatku než lžičku, se setkáte zřídkakdy. Její používání je však praktické, podaří se vám vyjíst téměř všechnu zmrzlinu, což se nesmírně hodí, nemýlím-li se. Zmrzlinu a sorbet podávejte ve skleněných nebo nerezových miskách. Vynikne v nich lépe jejich struktura a barva, která se bude od povrchu odrážet. Misku podložte malým ubrouskem a umístěte na dezertní talířek. 

Také v případě podávání zmrzliny respektujte estetiku servírování pokrmů a střídmost. Dva až tři krásné kopečky vypadají skvěle. Pěny se hodí podávat do příslušných sklenic, které jsou k tomu určeny. Nemáte-li je, můžete využít nepoužívané whiskovky, nebo, je-li vám vlastní up-cycling, také sklenice od marmelád. Pokud tmavou čokoládovou pěnu dozdobíte několika hoblinkami bílé čokolády a přidáte pár plodů lesního ovoce, na světě je dezert podle new age.

Čemu se vždy vyhněte? 

Nikdy nevylizujte misku ani neolizujte talíř. Nevhodné je také nekonečné cinkání lžičkou o misku, aby tam náhodou nezůstala ani kapka zmrzliny.

3. Palačinky, lívance a fondant

Jemné palačinky, například klasické Crêpes Suzette, lívance podle babiččiny receptury nebo Fondant au chocolat - překvapivě lahodný dezert. Mají-li vaši strávníci i vy to štěstí pochutnat si na hebkých palačinkách, křehkém fondantu nebo vláčných lívancích, násobte jim jejich zážitek založením celého dezertního příboru. Lžíce a vidličky. Jestliže nemáte dezertní příbor, můžete použít polévkovou lžíci a masovou vidličku. Do levé ruky uchopte vidličku stejně jako při hlavním chodu, do pravé ruky lžíci. Tu však držte jako nůž, tedy rukojetí do dlaně a hřbet ruky nahoru. Lžící ukrajujte sousta, která napichujte na vidličku.

Čemu se vždy vyhněte?  

Lžíci, podobně jako nůž, v tomto případě neolizujte. Příbor odkládejte na talíř od středu šikmo dolů doprava. Tam, kde hodiny ukazují půl páté.

4. Koláčky, buchtičky a pralinky

Svatební buchtičky, malé koláčky či belgické pralinky. Ty nejmenší dezerty, kterých mnohdy není dost. Jsou-li tyto dobroty připraveny správně, vejdou se pohodlně do úst najednou. Zde prosím kapacitu vašich úst nepřeceňujte, abyste nevypadali po vložení do úst jako křeček. Uchopte je dvěma prsty, položte na ubrousek, který by měl být vždy součástí stolování, a přeneste od stolu k ústům. Dezert vložte do úst. Ubrouskem si otřete ústa.

Čemu se vždy vyhněte? Neberte si více kusů najednou, do úst vkládejte vždy jen jeden kus. V případě, že vám cukr nebo drobenka ulpí na rtech, neolizujte se ani se neotírejte rukou. U-brou-sek.

Něco extra?

Nezapomeňte na vyjádření vděku. Poděkování za přípravu jídla by mělo být automatickou reakcí. Něco jste dostali, je třeba poděkovat. I přesto, že jste těmi, kdo pokrmy připravovali, vařili a chystali, můžete poděkovat. Třeba s myšlenkou na to, že jste vděční za osoby, které jedly s vámi. Poděkujte za možnost mít je kolem sebe, za příležitost vidět je zdravé, smějící se a po dobrém jídle spokojené.