Jak nosit pánský prsten a proč nejde o marnivost?

22.03.2023

Kdy se muži přestali významně zdobit a tím se začali výrazně lišit od žen? Mohou být šperky jen tak pro parádu nebo musí být funkční, když už jsou pro muže? Jak šperky, konkrétně prsteny, promlouvají k ostatním a to podle toho, na kterém prstu jej muži nosí? 

Někteří nosí ty luxusní, někteří žádné. Teď však mluvím o hodinkách. Ne, nezapomněl jsem na to, co je napsáno v názvu článku. Pokračujte, prosím, ve čtení… Hodinky jsou na rukou mužů nejčastěji proto, že jsou funkční. Většinou ukazují čas, některé z nich datum, jiné fáze měsíce. S jinými si můžete vypočítat rychlost, kterou jste jeli (kdo by se díval na tachometr, že ano?), jiné mají mechanický budík jako je ten na nočním stolku u prarodičů. Nosit hodinky jen pro vlastní dekoraci je pro většinu mužů legrační myšlenka. Vždyť mít na sobě jen pro parádu, to je víc "pro holky", čistokrevná marnivost. Tak uvažuje většina.

Avšak muži z této skupiny zapomínají na to, co dělali egyptští králové, vikingští válečníci i čeští šlechtici. Zdobili se. Až ve viktoriánské době se prudérní "stylutvůrci" snažili (a také se jim to dosti povedlo), oddělit přístup žen ke zdobení a to, jak vypadají muži. Co tomu předcházelo? Podívejte se třeba na vyobrazení mužů na plátnech ze 17. století. Oděv těch, kteří nechali zobrazit, byl většinou ještě zdobnější než ženský, doplňky nevyjímaje. 

Většina šperkařského umění se však časem od mužských šperků odklonila, aby mužům namluvila, že šperky mají kupovat a ne nosit.

Podařilo se to nebo mají muži nárok na šperk?

Co takhle ten v úvodu zmíněný prsten? Nemyslím si, že by se muži měli cítit nervózně, když mají na rukou šperk. Spíše mám dojem, že pánové obvykle ke šperkům netíhnou. Velká část mužů považuje prsten za něco, co nepotřebují. Mluvil jsem s několika, kteří mi potvrdili, že svůj jediný prsten, ten snubní, druhý den po svatbě odložili a ani neví, po těch letech, kde vlastně je. A pak je zde malá skupina mužů, kteří průměr prodaných šperků zvyšují, protože nosí na třech z pěti prstů jeden. Uff.

Myslím si, že jeden prsten může nosit každý. Jeden prsten sedne všem, dovolíte-li mi tuto zkomoleninu známé věty. Klidně můžete zkusit, co to s vámi udělá. Obáváte-li se velké investice a s tím spojenému pocitu "vyhozených peněz", zadržte ještě chvíli. V případě pánských prstenů nemusí jít o velkou investici. Do velkého rizika se tedy nákupem prstenu nevydáváte, pokud nechcete.

Pod slovem prsten si také prosím nepředstavujte tu otravnou věc, která na vás útočí z každého třetího videoklipu s raperskými hvězdami. Nemusí jít ani o prsten, který svým onyxovým okem připomíná krovky mrchožrouta černého. To je tento brouk, jen mezi námi… Prsten může být docela přijatelným způsobem, jak decentně a také elegantně dozdobit pánský oděv. Nepobízím vás do žádné záplavy prstenů, naopak. Hledám alternativu, kterou můžete nosit ve volném čase, v práci a nemusíte se za něj stydět ani ve společnosti, ani v tomto století.

Před tím, než se ponoříme do symboliky prstů na ruce ozdobené prstenem, začněme několika tipy, jak kruh z oceli, stříbra nebo zlata na ruce nosit. Pro zkušené možná opakování, pro ty z vás, kteří jste prsten odložili nebo žádný nemáte, jistá motivace.

Budeme společně počítat do pěti, takže…

1. Nemusíte vyvažovat

U prstenů je to podobně jako u většiny mužských doplňků. Méně je tedy více. Jsem přesvědčen o tom, že nemusíte vypadat jako Jack Sparrow a mít na jedné ruce prsteny tři a na druhé žádný. Neznamená to však ani, že jich bude celkem šest, abyste svoje předpoklady pro obourukost podpořili. Na každé ruce jeden prsten je "ažaž"... Pokud nosíte snubní prsten a hodinky na levé ruce, na pravé nemusíte mít žádný.

2. Vyšvihněte se

Podobně jako u oděvů a bot, záleží i u prstenu na střihu, tedy jeho poměru velikosti k vaší postavě. V přeneseném slova smyslu k velikosti rukou. Velké ruce a mohutné prsty těch z vás, kteří jste endomorfní, snesou větší prsteny. Úzký kroužek bude na vás spíše úsměvný. Na druhou stranu však také nebude vypadat mužsky, když si vy, ektomorfové, pianisté na klávesnicích vašich notebooků, s tenoučkými dlouhými prsty nasadíte prsten připomínající obtočený drátek. Mužské prsteny mají mít svůj objem a promlouvat směrem k vám i ostatním větou: "Jsem pánský prsten a ten, kdo ho nosí je muž". 

Celý článek si můžete poslechnout jako epizodu podcastu:

Zdroje obrázků: ringsformen.com, gq.com