Není už těch vousáčů moc?

29.04.2019

Možná, že jste to také už od někoho, komu se asi nelíbí "fousatí chlapi", slyšeli. Slýchávám, že už jsou všude... Musím se těch "fousatých chlapů" zastat, protože jsem vousatý muž. Jsme jeden kmen, jsme přece přímí příbuzní. Ano, možná je jistý rozdíl mezi chlapem a mužem. O tom někdy jindy. Dnešní téma jsem věnoval právě nám všem, kteří mají "na bradě" něco jiného než kapku mléka nebo drobek ze snídaně.

Pokud máte vousy, tak můj názor chápete. Pokud vousy nemáte, tak mě možná chápete také. Věřím, že ženy mezi čtenáři se podobně jako muži dělí na stejné dvě skupiny - ty, kterým se vousy na mužích líbí a ty, kterým imponuje něco jiného. Nechat si narůst vousy je jistý způsob volnosti, svobody a nezávislosti. Lze ji charakterizovat jedním slovem - MŮŽEŠ. Volnost, kterou si dopřejete, když se rozhodnete, že vaši bradu pokryje porost. Demonstrativně vyjádřená svoboda.

Nechat si narůst vousy?

Moje vousy 2006, 2012 a od roku 2013 dosud

Rozhodnutí nechat si narůst plnovous je jistý závazek. K sobě a k těm, které budete svými vousy zdobit, lechtat, zlobit a provokovat. Přebíráte odpovědnost za jakékoli vaše rozhodnutí a toto není výjimkou. Dlouhou dobu jsme žili ve společnosti, v oblasti, kde holení bylo normou. Muži se zarostlou tváří vzbuzovali v ostatních povytažené obočí a svým "divočejším" vzhledem také jistou nedůvěru. Výjimkou byli staří muži, u kterých společnost jejich vous přisuzovala neschopnosti držet holící nástroj bez třesení rukou. Chybný výklad. Hladce oholení muži byli a stále ještě jsou častým jevem a ženy plesají, když jsou líbány jejich oholenou tváří. Pokud se tedy rozhodnete mít vousy, přecházíte tím tak trochu na druhou stranu...

Smiřte se s tím, že růst vousů je čistě genetická záležitost a to, jaké vousy máte právě vy, moc neovlivníte. Tím mám na mysli, jak husté, jak barevné, jak rovné nebo kroutící se. Přijměte také to, kde rostou a na kterých místech se jich nedočkáte. Přijměte prostě to, co je. Zjistíte-li, že vaše vousy rostou řídce a nepravidelně, budete zřejmě přijímat další tvrdé rozhodnutí. Že plnovous mít nebudete. Každý muž dluží svému životu jeden experiment - nechat si jednou narůst vousy. I přesto, že nejsou dokonalé. Prostě jen pro ten pocit. Až budete chtít a budete dosti nabaženi, opět je můžete oholit. Na ten čas s vousy na tváři však nikdy nezapomenete.

Dobrý začátek přináší dobrý výsledek.

Pokud se rozhodnete, že si vousy ponecháte i přesto, že jsou nedokonalé jako vy, překonáte prvotní nelibost okolí, dostanete se do fáze, kdy dochází k přerodu. Najednou budete nápadnější, vyniknou vaše oči a rysy kolem nich, můžete si dovolit nechat narůst trošku delší vlasy (pokud už nemáte) a celkově si zvyknout na jiný životní styl.

Vhodným obdobím pro začátek je čas dovolených, abyste měli volnost a čas si na vše kolem vousů zvykat. V době, kdy chodíte denně do práce, budete totiž ze začátku vypadat hodně neupraveně. Avšak jen do té doby, než budete moci váš budoucí vous tvarovat. Průměrně trvá čtyři týdny, celičký měsíc, než se dostanete na začátek dobře vypadajícího vousu. Zastavte tedy na čtyři týdny svou ruku sápající se po holicím strojku. Přestaňte se holit úplně a nesnažte se tvarovat vousy dříve.

Dokážete to. Jen vydržet.

Možnou překážkou v době růstu je také svědění pokožky pod vousy. To si však jen pokožka zvyká na nové poměry. Umývejte si vousy jemným šamponem stejně často jako vlasy a neváhejte do vousů a kůže pod nimi vmasírovat třeba dětský olejíček. Ten funguje skvěle. Opravdu nepotřebujete desetidílnou sadu na péči o vousy.

Začínající vousáči často udělají nevhodné rozhodnutí a počnou je tvarovat příliš brzo. Z neznalosti oholí i část, kterou by holit neměli a měla by na jejich tváři zůstat. Vydržet, vydržet. To jsou dvě slova, která si opakujte. Jakmile uplyne doba růstu, začíná doba tvarování. A krátce potom bude shlížet váš vous hrdě z vaší brady na okolní svět.

Přichází doba tvarování

Svěřte svoji bradu do rukou profesionálů a netvarujte sami. Víte-li, kam svoji hlavu složit, ale tápete, do čí rukou vložit svoji bradu, nedivím se vám. Trvalo mi, než jsem našel ten "můj barber shop". Přesto, že pánských holičských salonů vyrostlo za poslední roky už několik desítek, je přesto málo holičů, kteří mají dobré zkušenosti s tvarováním vousů. Jak by ne. Kde by se to naučili a odzkoušeli? Vousatých mužů je pořád jak šafránu. A to je vlastně o důvod navíc, proč se můžete stát tím pomyslným šafránem právě vy.

Až si budete nechávat tvarovat vous, mějte na paměti dvě důležité věci. Tou první je linie na bradě, aby byl vidět váš krk a tou druhou je linie na lících. Tyto rozhodují o tom, jak moc se změní obličej. Obecně platí, že linie na lících je nejlépe ponechat velmi přirozené. Mnoho mužů (a taky chlapů) tvaruje tyto lícní linky do podivných tvarů a výsledek je velmi nepřirozený. Nejlépe uděláte, když lícní vousy neholit vůbec nebo jen málo. Když už jste vousáči.

Cílová páska na dohled.

Nevzdávejte se, buďte hrdí na to, že jste to vydrželi. Po šesti až osmi týdnech si již svůj život bez vousů nebudete moci ani představit. Doslova vám přirostou až k srdci. V tu chvíli se vaše srdce stává chlupatým. A o to vlastně jde. Napište mi vaše zkušenosti s vousem (nebo s vousáčem) třeba tady ↓ dolů do komentářů, budu rád za jakoukoli zpětnou vazbu.

P. S. Chlupaté srdce muže je název mého semináře o niterní podstatě každého muže bez rozdílu věku a porostu na bradě :) Poptejte ho, je totiž neveřejný.