Ožívá legenda ze Stínadel? Nové boty od Lawarta

22.09.2023

Má rozhovory ve Forbes, na Nově, v České televizi, v Radiožurnálu a mnoha dalších médiích a podcastech. Ve spojitosti s jeho prací však tvrdí, že ať řekne cokoli a kdekoli, je to minimum oproti tomu, co za něho říkají jeho výrobky, zakázkově vyráběné boty. A o jedněch z nich, je tato reportáž...

Před pár měsíci mi přišla zpráva, že odesílatel bude rád, když se seznámíme osobně a při té příležitosti navštívím jeho dílnu. Samotná představa, že se budu moci podívat pod ruky člověka, kterého na síti sleduji a jeho výrobky, alespoň z obrázků znám, byla doslova vzrušující. Odesílatelem byl Erik Martin Lawart, zakázkový švec, výrobce ručně šitých bot. Zde jeho Instagram profil a tady webové stránky.

Na cestě k ševci

Když vystoupíte z tramvaje na Karlově náměstí v Praze, není dosti dobře možné, abyste pohledem minuli kostel Svatého Ignáce z Loyoly s přilehlou jezuitskou kolejí a v rohu Novoměstskou radnici. Je možné, že si váš pohled budou uzurpovat lidé v parku, ono dosti svébytné městské hemžení, nebo jednoduše budete stát s pusou pootevřenou a hledět na tří proudy aut tekoucí Žitnou ulicí dolů nebo Štěpánskou nahoru do kopce. 

Kráčel jsem si to po nově položené dlažbě z malých žulových kostiček dost opatrně. Čerstvě položené dlažby mají tu nevýhodu, že jsou zasypány dávkou písku, aby se vchodil a s dešťovou vodou zalil do spár.

To vás donutí v botách s koženou podešví zpomalit a místo běžné chůze kráčíte… 

Ulice Myslíkova, ve které je ševcovský salon Lawart, je vzdálena jen pár desítek kroků. Průčelí budovy č.17 na zmíněné ulici nenese žádný vývěsní štít vyvedený v kovu s botou kývající se na malých řetízcích. Nehledejte ani nápis, který by jistě ve zmatku vizuálního smogu pražských označení obchodů, kaváren a hospod zanikl. 

Zvonek u dvoukřídlých dveří s kovanou mříží byste však nehledali dlouho. Jsem na místě, zároveň mám více než pětiminutovou rezervu. 

Strávil jsem ji tedy okouněním. To je způsob trávení času, kdy vypadáte, že na někoho čekáte a překonáte mírnou či větší závislost na displeji mobilu a nekonečnu zpráv. Okounění dává možnost uvidět na protilehlé straně tři balkony hotelu Mánes nebo krásné výlohy boulangerie natřené pařížskou zelení na šedivém rohovém domě.

Na místě samém

"Prosím…", ozvalo se z malé mřížky, která zdobí či chrání většinu reproduktorů vedle zvonků. 

Představil jsem se a uslyšel malé cvaknutí v prostoru kliky. Doslova se děsím toho, že to nestihnu a budu muset zvonit znovu a vysvětlovat proč. Stihnul jsem to. Vcházím do vchodu a těsně poté, co se moje oči přizpůsobí přítmí, vítá mě Martin Lawart s nepatrným úsměvem na rtech. Mona Lisa, napadlo mě. Na sobě pro něj typické modrobílé pruhované triko s dlouhým rukávem, bílé, myslím tím původně bílé, bavlněné kalhoty nesoucí stopy práce na stehnech a přes tento komplet připomínající bretaňského přístavního dělníka - režnou zástěru…

O co méně elegantněji vypadá, tedy ve srovnání s mým (nijak extra nápaditým) oděvem, o to více elegantněji mluví. Krásné formulace s přiměřenou dávkou inteligentního humoru střídají ty druhé a krátce po vyzvání, že smím vstoupit, už sedím v čalouněném křesle. 

Samet v barvě dijonské hořčice dosahuje až k mým uším. Nestačím se ani dobře porozhlédnout po zvláštním ševcovském chaosu na stole, stěnách i policích a voní přede mnou šálek čerstvě připravené kávy. Povídáme si dosti dlouho… O životě, o ševcovině i něco o mé práci.

"Nechejte si projít hlavou, jak budou vypadat. To teď nepotřebuji vědět, to má čas", ukončil Martin Lawart svůj monolog o nové řadě bot, které pro své klienty na září roku 2023 připravuje. 

Legenda ze Stínadel ožívá

"Budou se jmenovat Shiroko. Ano, právě po této legendární postavě z klučičích románů", dodal, když si všiml, že mi to došlo. Kdo četl trilogii o Rychlých šípech ví, že Široko byla přezdívka románové postavy Vlastimila Barana. Chlapce, který vynikal svojí fyzickou zdatností, odvahou a také oddaným přátelstvím a loajalitou.

"Chtěl bych, aby si boty z mé dílny mohlo dovolit více lidí a dostali je v mnohem kratším termínu, než je u mých typických zakázkových bot obvyklé. Je běžné, že od prvního měření až k finálnímu předání boty uběhne šest i více měsíců. Musíme vytvořit střih, kopyto, boty na zkoušku a potom teprve hotové boty", dodává, když mé obočí sice nepatrně, ale přesto viditelně stoupne vzhůru. 

"Kupujeme usně z těch nejlepších evropských, převážně francouzských a německých koželužen a mé jméno je záruka nejen provedení, ale také materiálu. Jsem si vědom toho, že ne každý je ochoten dát za zakázkové boty sumu, kterou za unikátní výrobek požaduji. Nejde však jen o to, zda lidé na to peníze mají nebo nemají. Většina lidí na moje boty peníze má, ale nedovede si představit, že by tuto sumu za boty dali."

Neomezená záruka

Přemýšlím a musím uznat, že má pravdu. Přitom se jedná o cenu, která je rovna jen třem prémiovým mobilním telefonům. Za boty, které vás přežijí. 

Nemají totiž dvouletou záruční lhůtu. To, podle jeho slov, ponechává podřadným výrobkům.

A doplňuje, že na jeho výrobky se vztahuje neomezená záruka v rámci zdravého rozumu. Vyskytne-li se po dobu životnosti bot jakýkoli problém, kde je na vině kvalita materiálu nebo jejich řemeslného zpracování, je jeho nejvyšším zájmem dát vše co nejrychleji do pořádku. Pokud se jedná o opotřebení bot užíváním, provádí po celou dobu životnosti vašim botám servis.

"Vaše budoucí boty na tom budou podobně", řekl Martin Lawart.

"Zároveň budou jiné než ty ostatní. Vytvořil jsem velikostní řadu bot, které připomínají zašlou slávu pracovních robustních bot z počátku minulého století. Podívejte se…"

Ukazuje mi model boty vyrobený z bordó kůže, mírně nad kotník a šněrování až k samotným prstům na noze. 

"Tak tyto boty mám rád, ten tvar je tak neobvyklý a jiný, že není možné přehlédnout, že je máte na sobě…".  

Martin Lawart se usmívá: "V zahraničí jim říkají často boty československých parašutistů, oficiálně Monkey Boots. Proč zrovna opičí boty, to netuším, zní odpověď na můj dotaz, každopádně je to bota, která, jak říkáte, nejde přehlédnout, perfektně drží na noze a provede vás blátem, mokrem i po skalách."

Dostupnější a rychleji hotové

Dozvídám se, že Shiroko budou mít ale i jiné střihy než jen Monkey. Šev přes nárt nebo bez švu a klasické derby šněrování. Zákazník si bude moci vybrat z modelové řady, vyzkouší velikost na vzorcích, zvolí si barvu a švec potom takovou botu vyrobí. Bude stát třetinu a bude hotová za dva měsíce…

"Tak začneme, abychom to stihli, nemyslíte?", zeptal se Martin Lawart. 

"Jsem vám za to vděčný", řekl jsem, "je to pro mě veliká čest, že budu jedním z prvních, který bude mít Shiroko na nohách."

A pak šlo vše rychle. Švec poklekl k mým nohám, které jsem vyzul z bot. Díky bohu za dobré ponožky a dobré boty, ve kterých nemám mokré nohy ani v létě. 

Fakt, že vám doslova jakési udělátko s pravoúhlým trojúhelníkem a tužkou objíždí nohu a mírně lechtá, je zážitek, který přeji všem.

Tvar mých nohou se objevuje na bílé A4. Švec přeměřil krejčovským centimetrem obvody mé nohy tak, aby mohl vzniknout střih boty, který bude nejen sedět na noze, ale také pohodlně obuji.

"To je klíčové. Bota musí precizně sedět na noze, při chůzi spolupracovat se složitou mechanikou chodidla, ale před tím se do ní musíte pohodlně dostat a potom ji vyzout. To nejde vymyslet jednou, jde o to vymyslet tuto kombinaci pro každou nohu každého zákazníka zvlášť. Směs vědění, zkušeností a také trošku tušení, jak by to mohlo fungovat…"

Vysoký standard

Byl jsem vyzván, abych si nazul svoje boty a přesunul se k polici, na které byly srolovány usně.

"Standardním materiálem pro výrobu našich bot je prvotřídní teletina v případě svršku boty. Spodky bot vyrábíme ze špičkových hovězích kruponů německé koželužny Rendenbach", vysvětluje mi Martin Lawart a dává do rukou vše, o čem mluví.

"Z tohoto budou v budoucnu Shiroka. Takže i vaše boty. Jde o extra pevnou useň, prostě boty do nepohody i pohody a vydrží s vámi všechno, hory, kameny v lese i vodu"

Mám v rukou svitek usně a jen stěží si dokážu představit, jak z této nepoddajné, tuhé role mohou vzniknout boty, které nebudu cítit na noze… Už dnes se můžete podívat na Instagram profil Shiroko_Prague a uvidět, jak některé modely bot této řady vypadají. 

Pokračování příště...