Oblek z obchodu? Výhody a nevýhody nákupu

30.10.2023

Po teplákovém šílenství přijde trend obleků a po krátkých slim-fit oblecích přijdou obleky delší a pohodlnější. To byla moje předpověď před osmi, možná devíti lety. Popravdě, nebyl to veliký risk. Stačí na tomto světě žít pár desítek let a tuto otočku uvidíte několikrát. Počíná se naplňovat...

Foto: Filip Pavlík IG: _nomadiss

K oživení pánského klasického oděvu v posledních letech přispěli nadšenci z  firem vyrábějících klasické pánské oděvy navzdory módě, komunikace na sociálních sítích a stylové filmy a seriály. 

Znamená to, že muž, který si chce koupit oblek, nikdy neměl tolik možností...

Na první pohled jde o dobrou zprávu, zároveň však šíře možností a neprůhlednost informací může být a často je matoucí.

Dodatečně je orientace často zastíněna samotnými výrobci, značkami a jejich marketingem. Doslova chaos v mnoha hlavách mužů způsobuje nemožnost přesně rozlišit mezi obleky na zakázku, obleky na míru a konfekčními obleky. 

Rozdíly mezi způsoby výroby mají zásadní význam při zvažování nákupu nového obleku a pro pořádek je dobré je přesně definovat. 


Mohlo by vás zajímat:

Jaký je přesně rozdíl mezi obleky z obchodu, na míru a na zakázku? Co odlišuje RTW, MTM a Bespoke? Poslechněte si 86. epizodu podcastu Jemný pán, důvěryhodného zdroje informací ze světa odívání, bot a doplňků mužů. Poslechnout >> 


Co je to konfekční oblek?

Je to běžný oblek z obchodu. Říká se mu také RTWa znamená Ready To Wear. To je mírná nadsázka, protože připraven k nošení je jen z části. Vždy něco sedí méně dobře a je třeba upravit. Lepší označení by tedy bylo OTR, tedy Off The Rack - z ramínka. Obleky tohoto typu jsou nabízeny přímo z regálu, ve střihu a stylu určeném návrhářem. Průkopníkem vývoje obleku z obchodu byla 50. léta 20. století, kdy výrobci rozdělili mužskou postavu do různých velikostí pro masovou výrobu. Tímto způsobem se nyní vyrábí naprostá většina obleků na světě.

Má RTW nějaké výhody? Samozřejmě.

1. Okamžitá dostupnost: Každý oblek v obchodě je předem vyroben podle obecné velikostní tabulky platné v dané zemi a specifikace návrháře. Pokud jste tedy spokojeni s jistou dávkou kompromisů, co se velikosti a stylu týče, můžete si koupit oblek z ramínka. Zákazník často neví, jak přesně by měl oblek sedět, a proto neváhá si jej ještě tentýž den odnést domů. Nemusí čekat, není třeba absolvovat několik zkoušek v průběhu několika týdnů. Odpadá také nutnost představovat si, jak by oblek mohl vypadat.

2. Relativně nízká cena: Díky masové výrobě a stoupající poptávce jsou konfekční obleky RTW obvykle cenově nejdostupnější. Záměrně říkám relativně nízká cena, protože běžné obleky z obchodu mají sice nízkou cenu, ta je však vykoupena nižší kvalitou. Na podšívku je použit polyester, knoflíky jsou z plastu, dírky na rukávech jsou jen jako a látky na hrudi jsou k sobě přilepené, nesešité. Často se šetří na kvalitě zipu a počtu vnitřních kapes.

Relativně také znamená, že značkové obleky z obchodu jsou někdy dražší než srovnatelné výrobky z krejčovství. Značkové konfekční obleky té nejvyšší třídy, jako jsou například Brioni, Kiton nebo Cesare Attolini používají často detaily, které byly dříve vyhrazeny jen zakázkové výrobě a nakupují látky velmi dobré kvality. Zpracování věnují často delší čas, aby mohli ukázat jisté ručně vyráběné prvky. Tyto obleky, které se prodávají za cenu kolem 80000 Kč, tedy kolem 3000 EUR, mají ručně přišité knoflíky případně vyšívané knoflíkové dírky. 

Často jsou však přednice lepené stejně jako mají jejich nejlacinější příbuzní. To běžný kupující nepozná a ani ho to často nezajímá.

Jaké jsou nevýhody obleků z obchodu?

1. Předem definovaný střih: Navzdory zmíněným dvěma výhodám a pokroku v kvalitě, detailech a konstrukci, narazí většina mužů na nevyhnutelný problém střihu. Muži se totiž nenarodili tak, jak jsou sestaveny tabulky. Už u základních rozměrů, jako je obvod hrudníku, šířka ramen, délka rukávů, obvod pasu (u saka i kalhot) a délka nohavic, ukazuje, že jen velmi málo mužů má takové rozměry, aby jim velikost obleku z obchodu přesně seděla. Jistě, může se stát, že v některých oblastech sedí dobře, zároveň však v jiných parametrech je příliš oblek dlouhý, krátký, volný nebo těsný.

Pokud se rozhodnete koupit oblek z obchodu, vždy jej doneste do krejčovství, nebo nechejte upravit přímo v obchodě.

2. Relativně malý výběr látek: Oblek není vymyšlen ani navržen pro vás. Někdo v produkci si myslí, že se budou takové barvy a střihy prodávat, tak to obchodníci nakoupí a svým zákazníkům nabídnou. Někdy i doslova vnutí. Výhoda okamžité dostupnosti se často mění v nevýhodu. V obchodě nenacházíte, co chcete a musíte jít jinam. Ať se přihlásí ten, kdo rád chodí po obchodech…

Pro někoho zmíněné nevýhody nebudou problém. 

Mnozí muži mají rádi, když se mohou pochlubit, že mají oblek od světoznámé značky.

(jejich okolí to moc rádo nemá, pozn. autora)

Muži, kteří se však o pánské oděvy zajímají více, si časem budou chtít vybrat látku, střih a úpravu detailů sami. A to je přivede k výrobě na míru...   


Nenechte si ujít:

Příběhy, souvislosti a doslova "špeky" ze světa oblékání mužů, jejich bot a doplňků. Zařaďte se mezi ostatní tisíce mužů, kteří poslouchají na Apple Podcasts, Spotify nebo všude tam, kde podcasty jsou. Prozkoumat >>