Co na sebe, když je chladno..?

28.12.2018

Když je vám zima, není špatné počasí, jen nemáte dobré oblečení. Chci, abyste byli "styluplní" i v chladných měsících, Vždyť je jich přesně tolik, kolik je těch teplejších. A to už se vyplatí...

Rukávy nejsou vždy potřeba

Vesty jsou praktické úpletové výrobky, které oceníte nejvíce v teplotách, které jsou chladnější než 10 °C. Na svetr je příliš teplo, ale samotná košile je už málo. Pokud nezbedný vítr fouká mezi zadní část vašeho saka a lem kalhot nebo je v místnostech, kde se nejčastěji pohybujete, příliš chladno, vesta je řešení. Vestu také oceníte v okamžiku, kdy usedáte do chladného auta poté, co jste více či méně dobře posnídal. Oblékat vestu z úpletu (případně sportovní zateplenou vestu) je vyjádřením vašeho stylu a také moudrosti a zkušenosti.

Tušení souvislostí s moderní etiketou

Mějte na paměti, že svetr ani vesta nejsou svrchními oděvy pro obchodní jednání na vyšší úrovni. Proto nikdy nenoste svetr ani vestu bez vašeho saka. Výjimku mají (respektive máte vy) ženy. Vy, myslím stále ženy, si smíte svlékat sako kdykoli se vám zachce. Pokud se vám, pánové, honí hlavou myšlenky o nespravedlnosti, zvýhodněních a "bůhvíčím" ještě, máte pravdu. Ženy mají a musí mít výhody. Tak je to správně nejen na odpalištích.

Kolik máte rukavic, tolikrát jste člověkem

Rukavice umožní vašemu tělu hospodařit v chladném období s tělesnou teplotou lépe než bez nich. Vaše ruce, zvláště pak hřbety rukou, jsou vybaveny zvýšeným počtem tepelných receptorů. Pokud máte ruce v teple, je vám mnohem více teplo na celé tělo. Dalo by se říci, že rukavice způsobí, že budete potřebovat o jednu tenkou izolační vrstvu méně na těle. Ruce jsou velmi dobře prokrvovány. Pokud nejsou izolovány od chladu, krev se ochlazuje příliš prudce a ochlazuje (zcela zbytečně) vaše tělo. Doporučuji nosit rukavice kožené (správně bych měl psát usňové), které jsou podšité tepelně izolačním materiálem. Nekloužou jako ty pletené, když nesete v rukou tašku a nekloužou ani na volantu. 

Barva bot nerozhoduje o barvě rukavic

Krásný pocit budete mít z hedvábné rukavicové podšívky. Od chladu skvěle izoluje vlněná úpletová podšívka. Pro velké mrazy, které s postupujícím datem hrozí stejně, jsou vhodné kožešinové rukavice s vlasem dovnitř. Barva rukavic nemusí (ale může) korespondovat s barvou obuvi. Pokud je mezi těmito barvami soulad, budete působit seriózněji a formálněji. Pokud bude barva rukavic jiná než barva vašich bot, budete působit "nedbale elegantně" a rozverně. To smíte. Rukavice se vyrábějí v mnoha velikostech s často nepřehledným a nejednotným označením. Vždy si rukavice vyzkoušejte. Kolem kloubů prstů mohou být jemně těsnější, délka prstů rukavice však musí být vždy přesná.

Sedět s šálou v místnosti je trapas

Šála skvěle zahřeje váš krk a bradu v případě, že teploty mají minusové hodnoty. Šálu můžete samozřejmě používat jako doplněk, vždy ji však odložte, pokud se z mrazivého "venku" objevíte v místnosti. Sedět u stolu s uvázanou šálou kolem krku je trapas. Doporučuji vybírat šály z jemných hřejivých materiálů. Nejčastěji se v běžných obchodech setkáte s šálami z akrylu nebo směsí akrylu a viskózy. Ty vás (i přesto, že jsou huňaté) nezahřejí. Také v tomto případě platí, že ovčí nebo jehněčí jemná vlna, nebo nejlépe kašmír zjemněný hedvábím způsobí, že vám bude na krk teplo a šálu ani nebudete cítit.

Pokud máte hlavu, můžete ji mít pod čepicí

Čepice většinou nevytvoří estetický celek s formálním oděvem tvořeným kabátem a oblekem. Pletená čepice není hodna doplňovat oblek. Je z jiné rodiny. Je možná zcela jiného původu. Čepici noste k pouze k bundám nebo sportovním kabátům typu Duffle Coat. Jsou samozřejmě výjimky a stylově vyzrálé osoby, muži i ženy s vlastním svébytným stylem, umí nosit dlouhou čepici a k tomu ležérně oblečený kabát. Pokud se rozhodnete z jakéhokoli důvodu koupit čepici, tak vlněnou. V souvislosti s etiketou jen dodám, že čepici nesmekáte k pozdravu a v místnosti ji vždy sundáváte.

Klobouk si vždy vybere vaši hlavu

K formálnímu oděvu a také k jistým typům bund se hodí klobouky. Dámské i pánské klobouky jsou výrazným trendem. Klobouků přibývá i v našich ulicích. Buďte mezi jejich nositeli. Unést klobouk není snadné, přitahuje totiž pozornost. Trénujte nošení klobouku, budete to potřebovat. Vybírejte klobouky vyrobené výhradně z vlny případně z králičí srsti. 

Kabát je nutnost. V zimě každopádně. 

Dobrý kabát je jako dobrý průvodce neznámým městem. Kabáty se sice vyrábějí v různých provedeních, délkách a z různých materiálů, mohu však doporučit, aby zimní kabát dosahoval minimálně po kolena a kryl tak velkou část vašich stehen. Krátké kabáty působí také méně elegantně. To můžete využít v případě, že váš outfit má působit více sportovně a neformálně. Jako materiál pro univerzálně použitelný kabát se nejlépe hodí (výše velmi často zmíněná) vlna. Střižní ovčí vlna, jehněčí vlna nebo jejich směsi. Nejvíce však hřeje kašmírový kabát, jehož cena odpovídá luxusu, který máte na sobě. Jemná vlna angorských koz však není vhodná pro kabát na denní používání. Je určena spíše pro kabáty do divadla a na plesy.

Přeji vám krásné zimní dny. A odlišujte se elegancí...